Komerčné články

Ako vybrať správnu obálku?

Obálka

Pýtate sa, čo je to za nezmyselnú otázku v nadpise? Na tom vybrať obálku predsa nie je nič zložitého? No možno by ste sa divili. Na trhu je také množstvo obálok označených rôznymi termínmi, že sa oplatí spraviť si v nich poriadok. Viete napr. aký je rozdiel medzi obálkou a obchodnou taškou? Že nie? Radi vám to objasníme.

Obálka

Obálka

Malá exkurzia do sveta obálok

Skôr ako prejdeme k samotným druhom obálok, mali by sme uviesť na pravú mieru niektoré termíny, ktoré sa v súvislosti s obálkami používajú. Vďaka tomu budete schopný nájsť a kúpiť presne ten typ obálky, ktorý potrebujete.

Napred si odpovieme na otázku, ktorú sme vám položili v úvode. Rozdiel medzi obálkou a obchodnou taškou je ten, že obálka sa otvára na dlhšej strane a obchodná taška na kratšej strane.

Dôležité je tiež označenie obálok. Obálky DL majú veľkosť odpovedajúcu formátu A5 preloženom pozdĺžne, príp. formátu A4 dvakrát zloženému priečne. Pod označením C6 hľadajte obálku, do ktorej sa zmestí formát A5 raz zložený priečne alebo papier A4 raz preložený priečne a raz pozdĺžne. Obálka C5 hravo pojme rozložený papier formátu A5 či formát A4 raz preložený priečne. A zostávajú nám obálky C4. Do tých vložíte nerozložený papier formátu A4.

Obálky môžu mať tiež okienko. To vie byť umiestnené na pravej, alebo na ľavej strane.
Pokiaľ ide o zalepenie obálky, rozoznávame 3 druhy lepenia – samolepiace s krycou páskou, samolepiace a obyčajné (navlhčovacie). Ako v prípade samolepiacich s krycou páskou, tak v prípade samolepiacich obálok, nie je potreba nič vlhčiť. Stačí len preložiť dotykové časti k sebe (v prípade samolepiacich obálok s krycou páskou je najskôr potreba odstrániť pásku) a obálka je bezpečne uzatvorená. I tých obyčajných je potreba lepidlo najskôr navlhčiť a potom pohodlne zalepiť.

Štandardné obálky

V prípade štandardných obálok platí všetko, čo sme si povedali na predchádzajúcich riadkoch. Ide teda o obvyklý typ bielych obálok, ktoré môžu byť kombináciu vyššie uvedeného. Môžu teda mať rôzny formát, byť s okienkom na ľavej, alebo pravej strane, či úplne bez neho, môžu mať rozličný druh lepenia.

Špeciálne obálky

Čo už je o niečo zaujímavejšie sú špeciálne obálky. Bublinkové obálky rôznych formátov uchránia obsah vášho dopisu pred poškodením. Obálky na cenné dokumenty zas zaručia špeciálnu starostlivosť o dokumenty, ktoré majú pre vás väčšiu hodnotu. Kartónové obálky sú zas odolnejšie a bezpečnostné obálky uchránia vaše dokumenty pred vlhkosťou.
Ak si potrpíte na originalitu, vybrať si môžete tiež medzi obálkami v rôznych farbách.

Obchodné tašky

Obchodné tašky sú skvelou alternatívou k bežným obálkam. Hodia sa všade tam, kde nie je žiadúce, aby ste dokumenty prekladali. Do obchodnej tašky ich pohodlne vložíte bez nutnosti tohto zásahu do vzhľadu dokumentu. Vedia byť tiež špeciálne vystužené, aby ste si boli naozaj istí, že dokumenty doputujú bez poškodenia, a to kartónom, alebo tiež textilnou výstužou.

Zásielkové obálky

Naozaj veľkú mieru ochrany obsahu obálky môžete očakávať v prípade zásielkových obálok. Sú vyrobené z naozaj pevného kartónu, ktorý zaručuje extrémne vysokú ochranu proti poškodení. Sú tak vhodné v prípade, kedy posielate tlačené materiály, multimédia alebo napr. knihy.

V prípade, kedy potrebujete mať istotu, že váš dopis naozaj adresátovi prišiel, pošlite ho tzv. doručenkou. Veľmi často tento druh dopisov používa štátna správa.

Veríme, že sa z vás vďaka týmto odstavcom stali odborníci na obálky a že od tejto chvíle už budete presne vedieť, ktorá obálka sa hodí zrovna pre váš typ dokumentu a ako presne sa označuje. Keď viete, čo presne hľadáte, vie vám to ušetriť naozaj veľa času a nervov.

Leave a Comment