Uncategorized

Ako sa zbaliť pred odletom

Dnes máte jedinečnú šancu lietať, pretože letenky do zaujímavých destinácií nájdete za veľmi zaujímavé ceny. Napríklad Ryanair lieta z Bratislavy do Berlína za neuveriteľných 10 eur. Veľa ľudí sa pred odletom bojí váhy svojej batožiny, teda toho, že prekročí povolenú hmotnosť a budú musieť doplácať sumu, ktorá je hlavne pri nízkonákladových spoločnostiach pomerne vysoká. Často je dokonca vyššia ako cena samotnej letenky. Ako sa vyhnúť tomu, aby ste museli doplácať? Zbaľte sa rozumne.

shutterstock_178012379

Nejdete na módnu prehliadku

Ak odlietate niekam na polroka, tak len veľmi ťažko odhadnete, čo budete potrebovať a potom, keď sa vraciate späť, polovicu vecí tam necháte, pretože ste si kúpili nové. Preto je dôležité brať si len to, čo nosíte pravidelne a ideálne univerzálne oblečenie, ktoré môžete navzájom kombinovať. Ak idete niekam na týždeň, neberte si šaty na pláž, koktailové šaty, večernú róbu a čo keby náhodou aj zimnú bundu. Hmotnosť na letisku síce nevážia presné laboratórne váhy a nejakých 500 gramov sa stratí, ale berte si naozaj len to najdôležitejšie.

Letíte z tepla do zimy?

Ak letíte z teplého počasia do zimy, určite si beriete aj bundu či kabát, ktorý by vám v batožine zaberal zbytočne veľa miesta a nezmestili by ste tam všetko. Urobte to jednoducho, oblečte si ho počas letiskovej kontroly na seba, prípadne ak by vám bolo príliš teplo, pokojne ho odnesiete v ruke. Ak sa chystáte brať nejaké ťažké predmety, miesto veľkej batožiny si ich dajte do príručného kufra. Prečo? Pretože, keď si beriete príručnú batožinu na palubu, takmer nikdy vám nekontrolujú jej váhu, iba jej rozmery.

Pred odletom si batožinu odvážte

Vždy je dobré, keď si pred odletom skontrolujete hmotnosť vašej batožiny, nech nemáte na letisku nepríjemné prekvapenie. Ak máte doma len kuchynské či šikovné obchodné váhy, asi to nebude najlepšie vážiť na nich. Čo vtedy? Ak máte veľký kýbeľ na vodu, do ktorého sa zmestí viac ako 20 litrov, naplňte ho vodou a porovnajte ho s hmotnosťou vašej batožiny. Nie je to stopercentne presné, no orientačne vám to pomôže.

Leave a Comment