Uncategorized

Graz: Čím vás prekvapí druhé najväčšie mesto v Rakúsku

Porovnávať sa v Rakúsku s Viedňou je pre väčšinu miest Mission Impossible, ktorú by nezvládol ani Tom Cruise. No mestu Graz to ide viac ako dobre a v niektorých veciach má aj navrch. V ktorých? Napríklad v tom, že na zozname UNESCO bolo zapísané už o rok skôr ako Viedeň. A to si zaslúži minimálne vašu pozornosť. Štajerský Hradec, ako sa Grazu hovorí po slovensky, znie skôr ako nejaký druh jedovatého škorpióna, no v skutočnosti je to druhé najväčšie mesto v Rakúsku, ktoré bolo v roku 2003 Európskym hlavným mestom kultúry.

graz-1254674

Pohľad na Graz (zdroj: freeimages.com)

Mesto, kde ukazujú hodiny naopak

Veľkou zaujímavosťou, ktorú v Grazi nájdete, je veža Uhrturm. Síce sa vám na prvý pohľad môže javiť ako úplne obyčajná, roztomilá veža s hodinami, keď sa však pozriete bližšie, všimnete si to. Hodinová ručička je dlhšia ako tá minútová. Preto sa nimi radšej neriaďte, mohli by ste kvôli ním zmeškať autobus. V srdci mesta nájdete pekné historické námestie Hauptplatz, ktoré vás očarí meštianskymi domami, fontánou a najmä hlavnou dominantou námestia. Tou je nepochybne budova radnice s vežičkami v klasicistickom štýle.

Najväčšia zbrojnica na svete

V Grazi nájdete aj neuveriteľne rozsiahlu zbierku vojenských štítov, brnení, heliem či mečov. Uvidíte tu približne 32-tisíc exponátov a to robí Zeughaus najväčšou zbrojnicou na svete. V tesnej blízkosti nájdete aj veľmi pekný dom Landhaus, ktorý je charakteristický svojimi stĺpmi, klenbami a veľmi pekným nádvorím.

Pozostatky Európskeho hlavného mesta kultúry

Graz sa svedomito pripravoval aj na to, keď sa mal stať Európskym hlavným mestom kultúry, a preto tu vznikli zaujímavé moderné stavby. Hoci z nich miestni spočiatku neboli veľmi nadšení, teraz ich považujú za svoje. Prvým z nich je Kunsthaus. Je to moderná čierna stavba zo skla, ktorá sa vlní ako veľký puding a na streche má výrastky. Obyvatelia Grazu o nej dokonca hlasovali aj v referende, no dnes ju už žoviálne prezývajú Priateľský votrelec. Druhou stavbou je Murinsel. Je to v podstate ostrov vybudovaný na rieke Mur, na ktorom sa odohrávajú kultúrne udalosti a je tu kaviareň. S brehmi je spojený dvomi lávkami. Tak čo, dáte šancu Grazu, mestu, ktoré je stále v tieni Viedne? Zaslúži si to.

Leave a Comment