Praktické tipy Zdravie

Skvelé tipy na raňajky

Mnohí odborníci tvrdia, že raňajky sú dôležité jedlo, ktoré treba občas vynechať. Ako to teda máme chápať? Raňajkovať alebo neraňajkovať? Určite áno, pretože raňajky sú prvé jedlo, ktoré nám dodá energiu na celé dopoludnie. Čo si teda dopriať hneď ráno, ako vstaneme?

V prvom rade by sme ešte predtým, ako vôbec niečo skonzumujeme, mali vypiť pol litra čistej vody, poprípade nesladeného bylinkového čaju. Telo sa počas noci zbaví veľkého množstva tekutín, ktoré by sme si mali hneď po prebudení doplniť.

Mlieko, cereálie

Vynikajúcou voľbou nielen pre deti, ale aj dospelákov, sú cereálie s mliekom. Je to ľahké a zároveň sýte jedlo, ktoré vám dodá potrebnú energiu. Ak zrovna nemusíte čokoládové a medové cereálie, môžete ich nahradiť trebárs aj starším rožkom. Takzvané nadrobené poznali ešte naše mamy a vždy im chutilo. Jedli ste to už niekedy? Ak nie, vyskúšajte.

Jogurt (ale biely), kyslé mlieko

Zdraviu prospešné raňajky môžete mať aj vtedy, keď si dáte kyslé mlieko (acidofilné) alebo biely jogurt. Ak nemáte moc v obľube biele jogurty, namiesto toho, že si kúpite ochutený jogurt, do čistého bieleho jogurtu si dajte čerstvé ovocie, poprípade domáce ovocie, ktoré ste si počas uplynulej letnej sezóny zamrazili. Jahody, černice, maliny, banány, marhule, jablká – aj toto všetko si môžete nakrájať do bieleho jogurtu.

Kyslé mlieko vám odporúčame piť na prázdny žalúdok, nakoľko kombinácia kyslého mlieka napríklad s rannou kávou by veru nebola moc dobrá. Upraví vám trávenie a odstráni problémy so zápchou.

Ovocné, respektíve zeleninové smoothie

Na raňajky si vyskúšajte dať aj ovocné, poprípade zeleninové smoothie. Samozrejme, že ak vám príprava smoothie ukrojí ráno moc času, ovocie/ zeleninu si nakrájajte do misky/ na tanier. V najhoršom prípade si čerstvé raňajky vychutnáte až v práci. Nič to však nemení na to, že tieto raňajky sú zdravé.

Leave a Comment