Cestovanie

10 najstarších miest na svete, ktoré sú sústavne obývané

V tomto rebríčku sú najstaršie mestá, ktorú sú stále obývané. Nepatria tu však mestá, ktoré boli založené 5000 rokov pred Kristom no v roku 20 v nich nikto nebýval a život sa do nich vrátil až v 6. storočí. Patria sem mestá, v ktorých život neutíchol, odkedy boli založené a vybudované. Zaujíma vás, ktoré mesto je najstaršie?

shutterstock_1307152195

10. Jeruzalem

Prví obyvatelia sa v Jeruzaleme usídlili približne pred 4 – 5 tisíc rokmi. Toto krásne historické mesto je však v ohrození aj napriek tomu, že je zapísané v zozname UNESCO, a to hlavne kvôli nešetrným urbanistickým zásahom a rastúcemu turistickému ruchu.

9. Shahr-e-Rey

Toto iránske mesto sa nachádza v tesnej blízkosti Teheránu. Prví ľudia ho začali obývať pred 5 – 6 tisíc rokmi. Jeho najväčšou pýchou je 3 tisíc ročný hrad Gebri. Neuveriteľný vek.

8. Sidón

Tretie najväčšie mesto v Libanone bolo obývané najmenej pred 6 000 rokmi. Prvými obyvateľmi boli Féninčania, ktorí si toto miesto vybrali hlavne kvôli dôležitej polohe v Stredozemnom mori.

7. Byblos

Opäť staroveké fenické prístavné mesto, ktoré sa dnes nachádza v Libanone a leží na dôležitom mieste v Stredozemnom mori. Prví obyvatelia, ktorých predkovia tu žijú dodnes, sa tu usadili pred 7 000 rokmi.

6. Plovdiv

Dnes druhé najväčšie mesto v Bulharsko, ktoré je dôležitým finančným, vzdelávacím, ale aj kultúrnym centrom. Nájdete tu krásnu uchovanú architektúru – pozostatky Rímskej, ale aj Osmanskej ríše.

5. Argos

Mesto, ktoré súperí s Aténami o titul najstaršieho európskeho mesta. Prví obyvatelia sa tu usadili už pred viac ako 7 000 tisíc rokmi. Toto mesto sa nezúčastnilo ani povestných Grécko-perzských vojen, vďaka čomu možno prežilo až dodnes.

4. Atény

Hlavné mesto Grécka je kolískou európskej civilizácie a aj víťazom boja o najstaršie európske mesto proti Argosu. Mesto, v ktorom nájdete krásne pamiatky, bolo poprvýkrát obývané pred viac ako 7 000 rokmi.

3. Aleppo

Najväčšie mesto v Sýrii, ktoré bolo obývané už pred viac ako 8 000 rokmi. Približne 20 kilometrov odtiaľ však archeológovia našli dôkazy o tom, že tento región bol obývaný už pred viac ako 15-tisíc rokmi.

2. Jericho

Jordánske mesto Jericho je prvé mesto s hradbami – malo ich už okolo roku 6 800 pred Kristom. Dôkazy o prvom obývaní tohto mesta hovoria o tom, že obyvatelia tu už boli pred 11-tisíc rokmi.

1. Damask

Hlavné a druhé najväčšie mesto Sýrie. Dôkazy hovoria o tom, že Damask bol už obývaný najmenej pred 11-tisíc rokmi. Krásne historické mesto bolo v roku 2008 vymenované za Arabské hlavné mesto kultúry.

Leave a Comment