Uncategorized

7 tipov, ako zatraktívniť svoj životopis

Prvý dojem môže a často aj rozhoduje o tom, či HR manažéra váš životopis zaujme a ten vás na základe toho pozve na pracovný pohovor. Lenže častejšie ako tento jav sa stane to, že životopis personalistu nezaujme a ďalej ho nerieši. Čo by ste mali urobiť preto, aby ste toto riziko minimalizovali? Skúste týchto sedem tipov.

1. Nekomplikujte to

Jednoduchá štruktúra, jednoduché vety, jednoduchý dizajn. Teda ak sa nehlásite na pozíciu grafika, to všetko vám pomôže. Pretože, keď človek rozmýšľa, ako urobiť dojem, často to prekombinuje a je to na škodu.

shutterstock_172084607

2. Používajte čisté fonty

Tak ako sa do životopisov nedávajú fotky, na ktorých ste niekde na pláži, v spodnom prádle, so psíkom alebo v župane, rovnako sa nepoužívajú ozdobné fonty. To najhoršie, čo by ste mohli urobiť je použiť comic sans či podobné infantilné typy písma.

3. Životopis prispôsobte pozícii

Neexistuje univerzálny životopis, ktorý sa hodí na každú pozíciu, preto ho musíte prispôsobiť. Teda nemusíte, ale ak chcete uspieť, mali by ste. Síce to bude nejaká práca navyše, ale ak máte o danú pozíciu záujem, stojí to za to. Ak sa sa zaujímate o pozíciu grafického dizajnéra, asi je zbytočné dávať do životopisu, že vďaka obchodnej akadémii viete účtovať.

4. Nemusíte uvádzať všetky pracovné skúsenosti

Aj toto je do určitej formy – ak ste strávili leto v Anglicku, kde ste zbierali uhorky a hlasite sa na pozíciu účtovníka, asi vám táto pracovná pozícia veľmi nepomôže.

5. Na zbytočnosti zabudnite

Niektoré údaje sú prežitkom z minulosti – napríklad údaj o základnej škole, o vašom osobnom živote – rodina, záľuby, deti, vzťahy či čokoľvek iné, čo ovplyvňuje vaše šance na získanie tejto pozície.

6. Uložte ho ako PDFko

Životopis by ste vždy mali uložiť do PDF formátu. Prečo? Lebo ak formátujete dokument vo Worde, človek ktorý si tento súbor otvorí v inom programe môže vidieť váš životopis úplne rozhádzaný. Ak ho však pošlete v PDFku, tento problém nehrozí.

7. Nebojte sa pripojiť aj motivačný list

Štrukturovaný životopis neobsiahne všetko, čo by ste chceli povedať, preto sa nebojte priložiť motivačný list aj vtedy, ak ho zamestnávateľ nevyžaduje. Aspoň uvidí, že vám na práci záleží, ale pozor, nebuďte klišovitý a predajte sa tak, aby o vás personalisti mali záujem.

Leave a Comment