Cestovanie

Top 10: Najnavštevovanejšie pamiatky v Európe

Najnavštevovanejšou krajinou na svete je Francúzsko, ale rozmýšľali ste niekedy, ktoré atrakcie v Európe sa tešia najväčšej obľube? Možno budete prekvapený, no na prvom mieste nie je žiadna pamiatka z Francúzska. Presvedčte sa sami.

8. Desiate miesto neexistuje, sú iba tri 8. najnavštevovanejšie pamiatky. Prvou z nich je Santa Maria delle Grazie alebo aj Kostol Panny Márie milostí v San Giovanni Rotondo. Ročne ho navštívi 6 miliónov ľudí, ktorí sem zavítajú hlavne kvôli telu svätého Pia.

8. 6 miliónov zvedavcov každý rok zavíta do Svätyne Panny Márie Lurdskej v Lurdoch. Práve v tomto meste na juhovýchode Francúzska sa mala zjaviť Panna Mária. Zrejme ju však tie davy turistov vystrašili a odvtedy sem nezavítala.

8. Ďalšou osmičkou je Kolínska katedrála, ktorá bola po viac ako 600 rokoch dokončená iba v roku 1880. Ročne si ju príde na vlastné oči pozrieť 6 miliónov turistov. Gotický symbol Kolína je naozajstným skvostom nemeckej architektúry.

7. Na siedmom mieste sa umiestnila Eiffelova veža. Čakali ste ju vyššie? Asi je so svojimi 300 metrami príliš vysokou stavbou, aby sa na ňu prišlo ročne pozrieť viac ako 6,7 milióna obdivovateľov tejto kovovej stavby Gustava Eiffela.

6. Koloseum bolo dokončené v roku 80 a bolo postavené pre 50 tisíc divákov. Hoci sa na ňom úž stáročia nekonajú žiadne gladiátorské zápasy, ročne sa naň príde pozrieť 6,9 milióna ľudí.

5. Ďalšia rímska dominanta sa umiestnila na 5. mieste. Aj keď v tomto prípade je viac vatikánska ako rímska. Baziliku sv. Petra navštívi ročne až 7 miliónov turistov.

4. Na nepopulárnom zemiakovom mieste sa umiestnila ďalšia parížska atrakcia. Je ňou Múzeum v Louvri, ktorého hlavných lákadlom je obraz Mony Lisy. Aj vďaka nemu sa po chodbách tohto múzea ročne prejde 8,5 milióna návštevníkov.

3. Tretie miesto je opäť delené. A aj tu sa umiestnila ďalšia parížska pamiatka. Je ňou Bazilika Sacre Coeur v nádhernej štvrti Montmartre. Nielen vnútro, ale aj okolie baziliky je skvostné, ročne sem zavíta až 10,5 milióna záujemcov.

3. Rovnaký počet ľudí ako pri Sacre Coeur je zvedavý aj na francúzsky Disneyland, ktorý nájdete v Marne-la-Vallée, ktoré je vzdialené iba 40 minút od Paríža.

2. Majstrovské dielo francúzskej gotiky, katedrála Notre Dame, sa umiestnila na druhom mieste. Ročne sa na túto nádheru príde pozrieť 13,65 miliónov milovníkov architektúry.

1. Tadá, najnavštevovanejším miestom v Európe je Grand Bazaar v Istanbule. Obrovský trh, kde nájdete všetko od keramiky cez korenie až po šperky, ročne navštívi 15 miliónov zvedavcov.

Leave a Comment