Bývanie

Čistenie fasád: Ako dosiahnuť najlepší výsledok?

Čistenie fasád je dôležité nielen z estetického hľadiska, ale aj pre zachovanie dobrého stavu fasády po celé roky. Mnoho majiteľov nehnuteľností údržbu fasády zanedbáva, no je takisto dôležitá ako údržba interiéru či záhrady. Tak teda, ako vyčistiť fasádu domu a ako ju následne udržiavať?

Kedy a ako vyčistiť fasádu domu svojpomocne?

Čistenie fasád sa odporúča vykonávať aspoň raz za tri až štyri roky, samozrejme za predpokladu, že toto čistenie je vykonané naozaj hĺbkovo a kvalitne. Ideálne obdobie je jar alebo začiatok leta.

Prvým krokom, ako vyčistiť fasádu domu, je voľba správneho prostriedku na čistenie fasád. Na dnešnom trhu existuje mnoho možností, z ktorých si môžete vybrať tú najvhodnejšiu pre vás a vašu fasádu. Na ťažko dostupných miestach alebo na miestach, kde je potrebná väčšia dôkladnosť, môžete využiť mäkkú kefu a vhodný prostriedok na čistenie fasád. Pri väčších plochách zvyknú zase majitelia siahať po vysokotlakovom čističi. Ešte pred samotným čistením nezabudnite odstrániť hrubé nečistoty, ako sú napríklad lístie a pavučiny, ktoré môžu sťažiť čistenie a negatívne ovplyvniť jeho výsledok.

Svojpomocné čistenie fasád a ochrana počas procesu čistenia

Pri čistení fasády je dôležité vziať do úvahy niekoľko kľúčových opatrení na ochranu okolia fasády, ale aj seba samotného. Pre ochranu rastlín v blízkosti fasády sa odporúča postriekať ich vodou pred začatím práce a ak je to možné, následne ich aj akokoľvek prekryť, čím sa minimalizuje riziko poškodenia. Okná a dvere by mali byť taktiež chránené pred aplikáciou prostriedku alebo použitím vysokotlakového prístroja, aby sa predišlo možnému poškodeniu alebo nežiadúcemu zafarbeniu. A samozrejme, ak sa do čistenia púšťate na vlastnú päsť, dbajte aj na ochranu seba a zabezpečte si vhodné ochranné oblečenie.

Čistenie fasád so 100% výsledkom

Na záver treba povedať, že ak ste nikdy s čistením fasád skúsenosti nemali a teraz sa do toho chcete púšťať na vlastnú päsť, výsledok určite nebude 100%. Obetujete tomu čas, peniaze a najmä energiu, no výsledok v konečnom dôsledku nebude taký, aký by mal byť. Ba dokonca, pri svojpomocné čistenie fasád môže viesť k nenávratnému poškodeniu fasády. Príčinou môže byť nevhodne zvolený prostriedok na čistenie fasád, jeho nesprávna aplikácia či zlá manipulácia s vysokotlakovým čističom. Ak si chcete ušetriť nespočetné množstvo starostí, siahnite radšej po pomoci od profesionálnej firmy na čistenie fasád.

Leave a Comment