Zdravie

Zelený zákal a možnosti jeho liečby

Očné ochorenie zelený zákal, odborne glaukóm, spôsobuje postupné poškodzovanie zrakového nervu. Jeho nebezpečenstvo spočíva hlavne v jeho pomalom a hlavne nepozorovanom priebehu.

Optometry: female optometrist optician doctor examines eyesight of female patient in eye ophthalmological clinic

Optometry: female optometrist optician doctor examines eyesight of female patient in eye ophthalmological clinic

Glaukómom trpí zhruba 1% populácie, pričom postihuje hlavne starších ľudí nad 65 rokov. V staršom veku ním trpia častejšie ženy ako muži.

Zelený zákal je spojený so záchvatovým alebo trvalým zvýšením tlaku vo vnútri oka. Keď sa vnútroočný tlak extrémne zvýši, dochádza k opuchu rohovky. Opuch následne spôsobuje zelené zahmlenie zraku, z čoho vznikol názov zelený zákal. Vysoký tlak v oku spôsobuje poškodzovanie jeho nervov, môžu sa vyskytovať výpadky zorného poľa a v niektorých prípadoch je nezvratným dôsledkom slepota.

Rizikovými faktormi, ktoré s glaukómom súvisia, sú okrem vyššieho veku aj dedičnosť, migrény, cukrovka, nedokrvené končatiny, kadriovaskulárne choroby (nízky tlak) alebo fajčenie.

Keďže je priebeh ochorenia často nepozorovateľný pre samotných pacientov, je dôležité, aby ste dbali na prevenciu a pravidelné očné vyšetrenia. Čím skôr sa prítomnosť glaukómu odhalí, tým je to pre budúcnosť vášho zraku lepšie. Liečba je dôležitá. Aj keď ochorenie úplne neodstráni (už vzniknuté poškodenie zostane), dokáže ho spomaliť a zastabilizovať

Ako sa dá glaukóm liečiť?

Hlavným cieľom liečby zeleného zákalu je zníženie vnútroočného tlaku. Tak sa zabráni ďalšiemu poškodzovaniu zrakového nervu. Optimálna výška tlaku je u každého pacienta iná. Po znížení na určitú hodnotu je dôležité pravidelne sledovať funkcie oka, ktoré ukážu, či bolo zníženie dostatočné.

Pri menej závažných fázach ochorenia sa glaukóm lieči očnými kvapkami. Pokiaľ je glaukóm v pokročilom štádiu a liečba kvapkami nezaberá, je potrebná očná operácia. Pri glaukóme ide buď o chirurgickú, alebo laserovú očnú operáciu.

Laserová operácia glaukómu je jednoduché ošetrenie, pri ktorom laserový lúč znižuje vnútroočný tlak na žiadanú hodnotu optimálnu pre pacienta. K citeľnému zlepšeniu a zníženiu tlaku v oku dochádza po operácii zväčšia v odstupe 1-3 dní po zákroku.
Foto: Bigstockphoto

Leave a Comment