Praktické tipy Zdravie

Trápi vás únava? Vydajte sa načerpať energiu do prírody

Únava dokáže z času na čas potrápiť každého z nás. Existujú však zaručené tipy, ako sa s týmto nevítaným návštevníkom pobiť.

Pokiaľ Vás trápi únava, potrebujete rozhodne načerpať niekde energiu a chytiť takzvane „druhý dych“. K tomu je skvelým pomocníkom príroda, ktorá Vás naplní energiou a chuťou podnikať nové a nové veci. Avšak k výletom do prírody je potrebné dobré vybavenie, čo sa týka ako oblečenia a obuvi, tak aj príslušenstva. V tomto článku sa zameriame práve na vhodnú obuv a predstavíme tipy, kam sa na Slovensku môžete pozrieť.

Vhodný výber obuvi

Na výlety do prírody je dôležité zvoliť správnu obuv. Okrem toho, že tým ochránite seba a svoje chodidlá pred zranením, tiež podporíte celkový zážitok z turistiky a výletov ako takých. Primárne je treba vybrať topánky podľa toho, aké aktivity s nimi chcete vykonávať a v akom prostredí sa budete pohybovať.

Pokiaľ je predmetom Vášho záujmu turistika v nestabilnom teréne, ako je práve príroda alebo hory, sú na to vhodné trekové topánky. Pre ženské zastúpenie sú vhodné dámske trekové topánky, ktoré sa môžu pýšiť všetkými dôležitými parametrami, ktoré sú pre takú obuv podstatné.

Sú určené pre všestranné aktivity, takže je možné využiť ich ako v prírode, tak pri aktivitách v meste. Vydrží dlhé cestovanie aj celodenné nosenie v meste. Topánky sú vybavené špeciálnymi technológiami, ktoré zachytia pevne pätu a zároveň zlepšujú stabilitu na nerovnom teréne.

Je možné, že Vás lákajú aj iné aktivity, než je obyčajné prechádzanie po meste alebo v prírode. Obuv KEEN je aj na túto skutočnosť pripravená. Na ich stránkach je možné objednať topánky presne podľa typu aktivity, ktorú s nimi chcete vykonávať.

Okrem nízkych trekových topánok, ktoré sú, ako bolo spomenuté, vhodné na všestranné aktivity, sú v ponuke aj vysoké trekové topánky, ktoré sú prispôsobené pre horskú turistiku. Ideálne sú pre horské prechody, kedy sa počíta s tým, že na chrbte nesiete nejakú záťaž, spravidla ťažší batoh. Vďaka zvýšenej topánke v oblasti členka, je členok chránený pred podvrtnutím. Tuhá podšívka ochraňuje aj chodidlo pri tomto druhu záťaže. Aj napriek tomu, že sú topánky pevné, aby držali nohu, musia byť tiež ľahké, pretože pri výstupoch je cítiť každá záťaž navyše.

V ponuke sú aj horolezecké topánky, ktoré sú konštruované tak, aby sa na ne dali ukotviť rámcové stúpacie železa na lezenie v ľade. Tieto topánky sú veľmi odolné voči odreniu a poškodeniu a niektoré z nich sú vybavené zatepľovacou vrstvou, ktorá drží nohy bezpečne v teple.

Samostatným druhom sú potom expedičné topánky, ktoré sa už hodia do naozaj extrémnych podmienok, teda do výšok nad 6000 metrov. Ich jedinou úlohou je udržať nohy v teple a chrániť ich tak pred silným mrazom.

Kam vyraziť?

Ak ste o tejto informácii ešte nepočuli, tak vedzte, že sa dá zažiť skvelá dovolenka na Slovensku. Turisticky najnavštevovanejšie sú spravidla veľké mestá, ako je Bratislava, Košice alebo Nitra. Obľúbenou destináciou sú ale aj Vysoké a Nízke Tatry, ktoré sa môžu pýšiť nádhernou prírodou. V tejto oblasti sa hodí navštíviť Skalnaté pleso, Popradské pleso, Štrbské pleso alebo aj Sliezsky dom a vodopád Skok. Pri svojej túre na Slovensku by ste ale nemali vynechať ani Spišský hrad, ktorý sa môže pýšiť titulom najväčšieho hradu v strednej Európe, a kúpele Piešťany, ktoré patria medzi najznámejšie kúpele Slovenska.

Leave a Comment