Komerčné články Praktické tipy Zdravie

Ako zistiť, že máte doma tvrdú vodu?

V mnohých médiách sa dočítate, že tvrdá voda je prítomná takmer na celom území Slovenska. Toto tvrdenie je síce pravdivé, no rozhodne nie je na škodu vedieť, podľa čoho zistíte, že sa aj u vás doma nachádza tvrdá voda a ako ju odstrániť.

Pojem “tvrdá voda” je na Slovensku pomerne rozšírený, keďže sa s ňou stretla takmer každá domácnosť na našom území.

Pre vysvetlenie, ide o vodu, ktorá v sebe obsahuje vyššie hodnoty minerálnych látok, zväčša vápnika a horčíka.

Tým, že táto tvrdá voda preteká potrubím, alebo sa zohrieva v kuchynských spotrebičoch, vzniká nadbytok vodného kameňa, ktorý sa môže stať skutočným nepriateľom.

Ignorovanie tohto problému totiž môže spôsobiť, že vaše spotrebiče jedného dňa môžu prestať fungovať.

Nie všetky domácnosti na Slovensku však majú tvrdú vodu, a je preto vhodné vedieť, podľa čoho môžete tvrdosť vody určiť a ako sa jej zbaviť.

Stupnica tvrdosti

Tvrdosť vody môžete najčastejšie určiť v nemeckých stupňoch, ktoré majú skratku ºdH a platí, že jeden nemecký stupeň má hodnotu 0,18 milimol.

V praxi sa následne stretnete s piatimi stupňami tvrdosti vody od veľmi mäkkej až po veľmi tvrdú vodu.

Kým pri veľmi mäkkej vode sa udáva 0 – 0,7 mmol, čo je 0 až 3,92 ºdH  pri veľmi tvrdej vode sa stretnete s 3,21 až 5,4 mmol, čo je 17,93 až 30,24 ºdH.

Tieto stupne je možné zistiť zakúpením jednoduchého merača tvrdosti vody.

Ako ju odstrániť?

Pokiaľ ste si dali svoju vodu odmerať a vyšla vám tvrdá voda, určite nemusíte zúfať, keďže dnes existujú zariadenia, ktoré vás tohto neduhu dokážu zbaviť.

Tým ideálnym nástrojom je zmäkčovač vody na potrubie, ktorý sa, ako už z názvu vyplýva, umiestňuje na vodovodné potrubie, kde za pomoci magnetu dokáže vodu zmäkčiť až natoľko, že vodný kameň pre vás prestane existovať.

Ďalším skvelým zariadením na zvýšenie kvality vašej vody v domácnosti je takzvaný ionizátor vody.

Ide o zariadenie, ktoré rozdeľuje vodu na živú a mŕtvu, pričom zo živej vzniká výživná ionizovaná voda vhodná na liečenie rôznych závažných chorôb.

Nepodceňujte tvrdosť vašej vody

Tvrdosť vody a kvalitu vody v domácnosti by ste rozhodne nemali podceňovať, a to nie len kvôli životnosti vašich spotrebičov, ale predovšetkým kvôli vášmu zdraviu.

Nebojte sa tak dať si otestovať aj svoju vodu a prípadne použite zariadenia, o ktorých sme písali vyššie pre jej vylepšenie.

Zdroj obrázku: VVVproduct / Shutterstock.com

Leave a Comment