Auto-moto

Výmena pneumatiky nemusí byť zložitá

Dostali ste defekt? Potrebujete narýchlo vymeniť poškodenú pneumatiku? V mnohých prípadoch je to skľučujúca úloha a pre dobrého šoféra by to zrejme nemal byť problém, niekedy je však opak pravdou. Opakovanie je matka múdrosti, preto si s nami prebehnite zopár informácií, ktoré možno nakoniec pomôžu každému.

 

Ideálna výmena pneumatík by bola, ako na pretekoch Formuly 1. Maximálna rýchlosť a spolupráca s celým tímom. Lenže taký komfort si asi dovoliť nemôžete, pretože nikdy neviete kedy, a ktorý výmoľ či nerovný povrch vozovky vás počas vašej jazdy prekvapí.

Máte rezervu?

Môže to znieť hlúpo, ale viete vôbec či sa vo vašom aute nachádza rezervné koleso? Mala by to byť prvá vec, ktorú urobíte pri kontrole svojho nového auta. Môže sa stať, že tam nebude, pretože niektoré vozidlá ich vo svojej výbave nemajú, čo sa týka najmä novších druhov. V prípade, že máte informácie o tom, že je súčasťou vášho auta, môže sa skrývať v priehlbine batožinového priestoru. Niektoré modely majú takéto pneumatiky namontované externe. Modely 4×4 zvyčajne na viditeľnom mieste zadných dverí a iné pod spodnou časťou vozidla.

Run-flat

Okrem rezervnej pneumatiky by mala byť súčasťou auta aj súprava na jej opravu a výmenu. Najideálnejšou voľbou v prípade strachu z výmeny kolesa sú aj run-flat pneumatiky. Tie majú svoje bočné steny a vnútornú konštrukciu vyrobenú tak, aby v prípade defektu mohlo auto prísť do cieľa ešte niekoľko kilometrov po nehode. Je síce drahšia, no za ten efekt to naozaj stojí. V každom prípade je aj toto riešenie len dočasné a pneumatiku je potom nutné vymeniť.

Keď už nie je pomoci

Ak ste sa teda rozhodli pre výmenu pomocou vlastných síl, mali by ste z auta odstrániť prebytočnú váhu. Následne sa vám bude auto jednoduchšie zdvíhať, samozrejme pomocou zdviháka.

Zabezpečte auto proti nežiaducemu pohybu. Odstráňte všetky kryty a matice, ktoré sa nachádzajú na poškodenej pneumatike (kolese). Pomaly môžete pristúpiť k výmene rezervy. Pokiaľ by ste si na to naozaj netrúfli, môžete si počkať na dopravnú službu, ktorú majú niektorí vodiči v rámci balíka asistenčných služieb.

Leave a Comment