Auto-moto Praktické tipy

Hľadáte nové rodinné auto? Na toto myslite pri jeho výbere

Kupovať nové auto niekedy býva náročné, obzvlášť to rodinné. Je lepšie SUV, alebo MPV? Vybrať dieslový, či benzínový motor? Aké veľké by malo byť? Čo mu nesmie chýbať? Pravdepodobne aj vás tieto otázky pri hľadaní správneho rodinného auta budú zaujímať. Existujú však na ne správne odpovede?

Správna veľkosť

Pri výbere rodinného auta si dajte záležať hlavne na dostatku priestoru na zadných sedadlách. Ideálne je, ak sem môžete umiestniť až tri detské autosedačky, prípadne iba dve a jedno miesto nechať pre babičku či tetu. Takto riešené sú hlavne modely kategórie MPV automobilov – patrí sem napríklad Citroen C4 Picasso či Opel Zafira. V SUV a klasických karosériách (hatchback, kombi či sedan) má tento priestor menší rázvor, pretože je umiestnený medzi zadnými blatníkmi.

Benzín alebo diesel

Rodinné vozidlo budete najčastejšie používať na krátke trasy – hodiť syna do škôlky, ísť s dcérou kúpiť krmivo pre andulku alebo odviezť rodičov domov po nedeľnom obede. Na takéto situácie je lepší benzínový motor, ktorý sa pri kratších vzdialenostiach zohreje rýchlejšie ako dieslový agregát. Navyše naftovému motoru studená prevádzka nerobí práve najlepšie.

Bezpečnosť je prvoradá

Keď kupujete nové auto pre rodinu, zaujímajte sa viac ako len o výsledky v crash testoch EuroNCAP. Určite oceníte elektrickú poistku dverí, asistenčné systémy, ktoré pomôžu zvýšiť bezpečnosť vás aj ostatných vozidiel či chodcov. V prípade, že chcete voziť vašu ratolesť v detskej sedačke vedľa vodiča, automobilu by nemala chýbať možnosť deaktivácie airbagu.

Rozhodnúť môže aj batožinový priestor

Pri rodinných autách je veľmi dôležitý batožinový priestor – namiesto absolútnych čísel objemu si radšej zájdite kufor vyskúšať naživo. Zoberte so sebou kočík a otestujte si, ako sa do vozidla nakladá. Veľkou výhodou nielen pri nákupoch je zarovnaná nakladacia hrana batožinového priestoru. S plnými rukami si nebudete vedieť vynachváliť aj jeho diaľkové otváranie.

Myslite prakticky

Myslite na detaily, ktoré môžu zavážiť pri rozhodovaní. Vaše nové rodinné auto by malo mať gumové rohože namiesto klasických koberčekov. Pri umývaní oceníte aj koženkové poťahy na zadnej strane predných sedadiel, ktoré deti s obrovským nasadením okopávajú. Ak budete v showroome, vyskúšajte tvar zadných dverí – deti by ste mali usadiť bez problémov a hlavne bez toho, aby si udreli hlavu.

Chcete s výberom rodinného auta pomôcť? Navštívte stránku www.finalcd.sk, kde vám ochotne poradia odborníci.

Leave a Comment