Auto-moto

Povinná výbava auta: Viete, čo v nej nesmie chýbať?

Povinná výbava auta je častým dôvodom na vyvolanie hádok či diskusií. Hoci zoznam vecí, ktoré ste povinný mať vo svojom automobile, nie je vôbec dlhý, jeho súčasti sa však postupom rokov menili. Práve to mnohých vodičov áut môže zmiasť.

Podľa zákona patrí k základným povinnostiam vodiča zabezpečiť povinnú výbavu. To, čo má obsahovať povinná výbava auta, určuje vyhláška ministerstva dopravy č. 464/2009. Táto povinnosť sa síce môže niekedy zdať len ako formalita, s ktorou sa dá vyhnúť menšej pokute, no v problémovej situácii môže pomôcť nielen vám, ale aj iným účastníkom premávky. Čo v nej teda nesmie chýbať?

Výstražný trojuholník

Každý automobil musí mať vo výbave výstražný trojuholník, ktorý je homologizovaný podľa predpisu EHK č. 27. Mal by byť uložený v ochrannom kryte, aby sa neznehodnotil a v prípade potreby sa mohol použiť. Ak tomu tak nie je, je dôležité počas prepravy ochrániť ho iným spôsobom pred vonkajšími vplyvmi.

Reflexný odev

V povinnej výbave auta nesmie chýbať predpísaný bezpečnostný odev. Vo vyhláške nie je definované, či má ísť o reflexnú bundu, vestu, overal či pláštenku. Reflexný odev sa však musí nachádzať na takom mieste, aby ho vodič mohol dostať zo svojho sedadla. Musí tiež spĺňať technickú normu, pričom sa pripúšťajú tri farby, a to – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená.

Autolekárnička

Na poskytnutie dočasnej prvej pomoci musí povinná výbava auta obsahovať autolekárničku. Tá je rozdelené na štyri časti podľa účelu použitia, pričom každá z nich má samostatnú dobu exspirácie, ktorú je potrebné dôsledne sledovať.

Náhradné koleso alebo set na opravu

Neoddeliteľnou súčasťou povinnej výbavy je aj náhradné koleso spolu s príručným zdvihákom a kľúčom na matice. Rezervu musia mať všetky autá, ktoré vo výbave nemajú špeciálny lepiaci set na rýchlu opravu prepichnutej pneumatiky.

Podrobnejšie informácie o povinnej výbave pre autá a nákladné vozidlá si môžete prečítať v tomto článku: https://autoelektrony.sk/povinna-vybava-auta/.

Leave a Comment