Zdravie

Šalvia – neoceniteľný pomocník

Kto by nepoznal šalviu, neoceniteľného pomocníka v kuchyni či pri domácich liečbach. Šalviový čaj je jeden z najobľúbenejších a niet sa čomu čudovať, pretože jeho liečivé a protizápalové účinky sú známe široko-ďaleko. Okrem najznámejšej šalvie lekárskej poznáme ešte šalviu záhradnú, muškátovú či levanduľolistú. My sa však v tomto článku budeme venovať tej s druhovým menom „lekárska“. Rozoznáte ju podľa toho, že má zelené listy so striebornosivým nádychom a počas kvitnutia má modré kvety. Šalvia lekárska môže dorásť až do výšky jedného metra, viete sa o ňu správne postarať?

shutterstock_129315467

Ako pestovať šalviu

Šalvia je trvalka, takže už to naznačuje, že nebude veľmi náročná na pestovanie, ak jej však chcete čo najviac vyhovieť, nájdite jej slnečné stanovisko. A ako je na tom s pôdou? Obľubuje priepustnú, nie veľmi zásaditú zeminu, ktorá nemusí byť veľmi výživná. Veľmi dobre sa rozmnožuje semenom, ale aj vrcholkovými rezmi. Taktiež je mrazuvzdorná.

Šalvia ako prírodný liek

Zo šalvie si môžete vyrobiť čaj či nálev, použiť smiete čerstvé aj sušené listy. A kedy je vhodné povolať šalviu do akcie? Je to super prírodné antibiotikum, takže ak máte zápaly dýchacích ciest či ústnej dutiny alebo vás trápi angína, zavolajte šalviu do akcie. Aj vtedy, ak máte problémy s potením, ktoré dokáže zmierniť práve spomínaný nálev. Okrem toho užívanie šalvie zlepšuje vašu pamäť. Ak sa vám nechce pripravovať čaj či nálev, pokojne môžete požuť aj čerstvý list.

Šalvia v kuchyni

Šalvia podporuje okrem iného aj trávenie a vylučovanie žlče, takže sa skvele hodí k ťažším jedlám. Jej horkastá chuť sa dobre kombinuje s mastnejším mäsom či rybami. Použiť ju pokojne môžete aj pri výrobe paštiky, bylinkového masla či varení fazuľovej polievky. Ak ju ešte nemáte v záhrade či črepníku, práve teraz je ideálny čas jednu si zaobstarať.

Leave a Comment