Zdravie

S blížiacou sa jeseňou ohrozujú náš organizmus vírusy. Ako sa im ubrániť?

S prichádzajúcim chladnejším obdobím ohrozujú náš organizmus vírusy, o ktorých by sme ani nevedeli, keby sme sa ráno nezobudili so škriabaním v krku a silnou nádchou. Ak mávate začiatkom jesene oslabenú imunitu, ochranu svojho zdravia by ste rozhodne nemali podceňovať. Čo musíte spraviť preto, aby ste v septembri neležali v posteli so zvýšenou horúčkou?

Nepodceňujte chladné rána

Môže sa stať, že meteorológovia budú hlásiť pekné počasie. Myslite však na to, že leto už skončilo. Rána bývajú vždy veľmi chladné, preto to nepodceňte a vezmite si hrubšiu vetrovku, poprípade svetrík (kardigán), ktorý vás ráno zahreje a poobede si ho môžete dať kedykoľvek dole. Nezabudnite si dávať aj šatku okolo krku. Zabránite tak prechladnutiu krčnej chrbtice.

Pite bylinkové čaje, prijímajte viac vitamínu C

Práve pitím bylinkových čajov z byliniek nazbieraných vlastnoručne na lúke si posilníte imunitný systém natoľko, že ani prítomnosť chorého váš imunitný systém neohrozí. Pite najmä medovkové čaje, čaj z pamajoránu, čaj z mäty, čaj zo šalvie. Poprípade si jednotlivé bylinky zmiešajte. Okrem bylinkových čajov jedzte viac ovocia obsahujúceho vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém a udržiava ho v normále.

Nezabúdajte na spánok

Prekvapujúco aj spánok pomáha udržať imunitný systém v norme. Náš organizmus si zvyká na extrémne výkyvy teplôt, preto sa naučte chodievať spávať v rovnakom čase nezávisle od toho, či je týždeň, alebo víkend. Dospelý človek by mal priemerne spať 6-8 hodín. Nezabúdajte ale na pravidelnú výmenu vzduchu v spálni.

Leave a Comment