Cestovanie

Prečo sa oplatí navštíviť Grécko?

Peloponézsky ostrov, kolíska európskej civilizácie a rodisko najznámejších mýtov, bájí a legiend, z ktorých sa hrdinovia dostali do nejednej detskej knižnice. Krajina, ktorá si svojou samovražednou ekonomikou, pohnevala mnoho ľudí len preto, aby si ich mohla udobriť svojou skvelou kuchyňou, krásnou prírodou a pamiatkami tak starými magickými, že si ich už hádam fotili aj dinosaury. Krajina, ktorej jednu osminu HDP tvorí turistický ruch, čo všetci tí turisti vidia na Grécku?

Pláže, architektúra, jedlo, príroda - to je Grécko

Krásne pláže, úžasná architektúra, výnimočné jedlo, magická príroda – to je Grécko

Krásy prírody a architektúry 

Tu sa neprelína príroda a architektúra, tu príroda a architektúra tvorí jeden celok – magický a fascinujúci. Len samotné Atény ponúkajú program minimálne na tri dni a budete mať čo robiť, aby ste stihli prejsť všetko, čo stojí za to – Akropola, Hadriánov val, Olympijský štadión, a keď vkročíte do nejakej zapadnutej taverny, budete si musieť predĺžiť výlet aj o deň. No je pravda, že Atény veľa prírody neponúkajú, ale taký Zakynthos, jeho povestné Modré jaskyne a jedna z najkrajších pláží sveta – Navagio, áno. A to je len špička ľadovca – Santorini, Delfí, Olympia, Parga, Meteora či Kréta – o každom mieste by sa dal napísať aspoň jeden článok.

Pohostinnosť a kuchyňa

Na Grécku je fascinujúce to, že či prídete do najvychýrenejšej taverny v meste alebo do tej najzabudnutejšej v poslednej dedinke, vždy dostanete úžasné jedlo. Domáca kuchyňa, vždy čistý obrus, chlieb a džbán s vodou na stole, dezert ako pozornosť podniku. Keď niekde vedia, ako si získať hosťa na svoju stranu, je to práve v nefalšovaných gréckych tavernách. Jedlá ako stifado, musaka, suvlaki, tzatziky či aj obyčajný gyros tu všade chutia ako z domácej kuchyne.

Životný štýl

Gréci sa riadia mottom „syga, syga“, teda pomaly, pomaly, ktoré dokonale používajú vo svojom životnom štýle. Prečo sa niekde ponáhľať? Musím si dopiť svoju kávičku, dofajčiť ušúľanú cigaretu a potom si vychutnať siestu. Povinnosti počkajú. Hoci je aj toto jeden z dôvodov, prečo je grécka ekonomika v kríze, keď ste turista, zamilujete si tento štýl. Chcete si na dovolenke božsky oddýchnuť, vidieť nádhernú prírodu a stavby a kráľovsky sa najesť? Grécko vám toto všetko splní.

1 Comment

  • Keď už balkán, tak každopádne sa oplatí navšíviť aj Rumunsko 🙂 . Bola som tam pred dvoma rokmi a bola som príjemne prekvapená aká je krásna táto krajina. Inak Rumuni majú aj pobrežie, vraj nie je to o nič horšie ako Bulharsko..

Leave a Comment