Bývanie

Ako si vybrať záhradný nábytok?

Urobiť si zo záhrady raj odpočinku, z ktorého vás nikto nevyženie, ani keď zjete plný košík jabĺk, je snom každého, kto má túto možnosť. Máte krásne udržiavané hriadky, starostlivo zostrihaný živý plot, pokosený trávnik a už vám chýba iba záhradný nábytok? Ako si vybrať ten najlepší pre vás? Drevený alebo ratanový? Kovový alebo plastový? Zaujíma vás, aké sú výhody a nevýhody týchto materiálov?

Záhradný nábytok z exotických drevín je odolnejší

Záhradný nábytok z exotických drevín vydrží dlhšie

Drevený nábytok

Dreviny z našich končín vystriedali exotické, prečo? Odpoveď je jednoduchá – záhradný nábytok je vystavený slnečnému lúčom, dažďu a vetru a práve exotické dreviny ako tík, akácia či eukalyptus majú v sebe olej, ktorý predĺži životnosť a svieži vzhľad dreva aj napriek týmto náročným podmienkam. Aké sú výhody dreveného nábytku?

+ prírodný vzhľad
pôsobí rustikálne a zároveň elegantne
+ dlhá životnosť a pevná konštrukcia

náročný na starostlivosť

Ratanový nábytok

Prečo prírodný ratan nahradil umelý? Syntetické vlákna sú oveľa odolnejšie, pevnejšie, nenáročné na údržbu, zatiaľčo prírodný ratan sa ľahko lámal, nebol odolný ako umelý a aj jeho cena bola vyššia. Ako je na tom záhradný nábytok z ratanu?

+ odolný a pevný
+ moderný vzhľad a zároveň nemáte pocit, že nepatrí do záhrady
+ nenáročný na údržbu (prežije aj zimu v exteriéri)

– vyššia cena

Plastový nábytok

Kombinácia plastu a prírody nie je veľmi vábna, no aj vďaka niektorým vlastnostiam je plastový nábytok obľúbený, ktoré to sú?

+ nízka cena
+ ľahký 
na manipuláciu
+ nenáročný na údržbu

slabšia konštrukcia a nosnosť
– farebný nábytok na slnku vybledne 

Kovový nábytok 

Nábytok, ktorý sa hodí k vidieckemu štýlu, na prvý pohľad môže pôsobiť trochu neosobne, no keď pridáte farebný vankúšik, okamžite sa zmení na útulný kúsok nábytok. Čím vás dokáže očariť?

+ vidiecky štýl
+ pevná konštrukcia

+ vysoká nosnosť

– kvôli váhe sa s ním ťažko manipuluje
– bez starostlivosti môže rýchlo zhrdzavieť

Aký by mal byť záhradný nábytok?

Poznáte roztopaše letného počasia, keď z ničoho nič začne pršať, takže by mal byť ľahko prenosný a zložiteľný, aby ste ho vedeli rýchlo ukryť. Nikdy si nekupujte dizajnový nábytok na úkor pohodlnosti a pevnosti. Taktiež by mal byť odolný voči počasiu, a keď ste prirodzene lenivý – nenáročný na údržbu. Zvážte pozitíva každého nábytku a vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Leave a Comment