Cestovanie

Modena: Domov známeho Enza Ferrariho

Enzo Ferrari je ten pán, ktorý mal rád športové autá v červenej farbe a urobil všetko preto, aby ich mohol vyrábať sám. A to sa mu nielen podarilo, ale jeho značka patrí medzi najznámejšie na svete. Narodil sa v Modene 18. februára 1898 a tento rok by oslávil 118 rokov. S jeho narodením je spojená zaujímavá príhoda. Hoci sa malý Enzo narodil 18. februára, vo svojom rodnom liste má zapísaný 20. február. Prečo? Pretože jeho otec sa na matriku kvôli snehovej fujavici dostal až o dva dni neskôr. Moedna je 180-tisícové talianske mestečko, ktoré malo šťastie na známych rodákov – v roku 1935 sa tu narodil aj známy operný spevák Luciano Pavarotti. Čo ponúka toto romantické mestečko?

DSC_08351

Múzeum Enza Ferrariho

Veľkou atrakciou Modeny je rodný dom Enza Ferrariho, z ktorého je urobené veľmi pekné múzeum. Hneď po vstupe na stene vidíte veľký nápis, ktorý vám prezrádza, že tento dom Enzo predal, aby si mohol kúpiť auto a pretekať. Vedľa historického domu je postavená väčšia, modernejšia sála, o ktorú sa postaral český architekt Ján Kaplický. Vstupné do múzea stojí 15 €, ale to, čo uvidíte, naozaj stojí za to a to vás autá vôbec nemusia zaujímať. Nájdete tu historické veterány, motory, kanceláriu Enza Ferrariho, ale aj tie najrýchlejšie autá s čiernym koňom na kapote.

Romantické mestečko

Mesto sa snaží vyjsť turistom v ústrety, a preto tu je prehľadné turistické značenie na každom kroku, takže stratiť sa tu nedokáže ani to najväčšie motovidlo. Tak ako tu má Enzo múzeum, nájdete tu aj divadlo venované Lucianovi Pavarottimu. No najkrajšou stavbou tu je rozhodne Dóm v Modene so svojou vežičkou, ktorý je postavený z bieleho kameňa a nádherne kontrastuje s modrou oblohou. Ak to porovnáte s neďalekou Bolognou, tak atmosféra v meste je oveľa uvoľnenejšia a priateľskejšia. Jasné, ťažko sa to porovnáva, keďže mesto má o nejakých 200-tisíc obyvateľov menej, ale každopádne to tu je menej hektické.

Čo by ste ešte mali vidieť?

  • navštívte Piazza Grande
  • pozrite sa na Palazzo Ducale a Palazzo Comunale
  • prejdite sa po Corso Duomo
  • vychutnajte si Piazza Roma
  • dajte si skvelú zmrzlinu
  • ponevierajte sa úzkymi uličkami

Leave a Comment