Zdravie

Kýchanie: Čo o ňom vieme?

Každého z nás tento stav občas zastihne a v podstate je to prirodzená reakcia nášho tela. Možno by vás ale zaujímalo, ako celý tento proces prebieha. Pre nás je to niekoľko sekundová záležitosť, pre telo a organizmus zapojenie celého systému.
Pri kýchnutí sa dajú do pohybu svaly a rôzne svalové skupiny v tele. Predovšetkým v oblasti hrudníka, krku a tváre. Takýto reflex vie byť naozaj silný. Niekedy je rýchlosť vzduchu pri vydýchnutí tak vysoká, že môže dosiahnuť rýchlosť silného vetra – orkánu, teda až 170 km za hodinu.

Voľné dýchanie

Mechanizmus si telo zabezpečilo pre voľné dýchanie a dostatočnú priedušnosť nosnej dutiny. Je to reakcia, teda telo si tento stav nemôže svojvoľne navodiť. V podstate sa kýchanie spustí, ak sa do tejto cesty, priamo až k sliznici dostanú cudzie častice, alebo dostatočne silné stimulanty. Nos máme síce vybavený určitou ochranou a chĺpkami na zachytenie prípadných neželaných látok. Niekedy sa však tomu nevyhneme a vzduch môže obsahovať natoľko dráždivé látky, že šanca na obranu je nulová.
Počas kýchnutia sa uvoľňuje histamín, ktorý spôsobuje v tele radu niekoľkých reakcií. Pôsobí na hladké svalstvo, má za následok rozširovanie ciev, alebo zníženie krvného tlaku. V prípade, ak táto látka podráždi aj bunky v nose, odosiela sa automatický odkaz do mozgu pre následné kýchnutie.
V tomto stave dochádza k hlbokému nádychu a spomínanému rýchlemu výdychu, počas ktorého sa sliznica a nos uvoľnia.

Spúšťače

Ako sme už spomínali túto reakciu vyvoláva okolie, v ktorom sa nachádzame. Zloženie vzduchu, prach, peľ, vírusy a baktérie. Niekedy je za príčinou aj náhla zmena teploty a vlhkosti vzduchu.
V určitých prípadoch sa uvádza, že ľudia môžu kýchať aj v momente, keď majú plný žalúdok.

Leave a Comment