Cestovanie

Aby sa z dovolenky nestal horor – 7 tipov ako na to

Radi spoznávate nové miesta a dovolenka pre vás znamená viac ako len pokoj od pracovného stresu? Inšpirujte sa našimi dovolenkovými tipmi a cestujte v pohode, bez problémov a za prijateľné ceny.

shutterstock_149087474 

Pobaľte sa účelne

Balenie batožiny je nevyhnutnou súčasťou cestovania bez ohľadu na to kam sa práve chystáte. Dobre a včas si preto rozmyslite čo budete potrebovať. Nezabudnite najmä na lieky. Ak žiadne trvalo neužívate, prichystajte si pre každý prípad lieky proti hnačke a bolesti hlavy. Pokiaľ sa dá, zbaľte sa tak, aby vás batožina pri ceste priveľmi neobťažovala. Naučte sa baliť účelne a možno zistíte, že toho k životu a super dovolenke veľa nepotrebujete.

Bodaj by ste tieto čísla nikdy nepotrebovali…

Či niekam vyrážate na vlastnú päsť alebo so zájazdom cestovnej kancelárie, nemali by vo vašej výbave chýbať dôležité telefónne čísla krajín, cez ktoré budete prechádzať. Kontakty na hasičov, záchrannú službu, políciu či veľvyslanectvo SR majte po ruke, aby ste ho v prípade potreby ihneď mohli použiť. Môžete ich nájsť aj na webe pod heslom „List of emergency phone numbers“. V rámci Európskej únie sa pre záchrannú službu používa univerzálne číslo 112.

Obzerajte sa po zľavách

Hoci je modernejšie cestovať na vlastnú päsť, svoje výhody stále majú aj dovolenky s cestovnými kanceláriami. Konkurenčný boj zúri aj v tomto segmente a profitujete z neho vy ako zákazník. Aj s cestovnou kanceláriou sa dá zažiť príjemná dovolenka za naozaj dobrú cenu. Mnohé z nich ponúkajú zľavové kódy na dovolenky alebo first či last minute pobyty za zvýhodnené ceny. Ak máte aspoň kúsok z povahy dobrodruha a nevadí vám odísť na dovolenku zo dňa na deň, sledujte ponuky cestovných kancelárií a objednajte si posledné voľné miesta vo vybranej destinácii. Môžete ušetriť aj viac ako 50% z bežnej ceny.

shutterstock_205106482

Ako je to s platením kartou v zahraničí?

Nosiť pri sebe vysokú hotovosť je vždy riziko. A prežiť dovolenku v strachu o peniaze tiež nie je práve príjemné. Ak cestujete za exotikou a nechcete si rozmieňať eurá za peniaze v domácej mene, informujte sa vopred vo svojej banke ohľadom platenia kartou v zahraničí a v destinácii, ktorú sa chystáte navštíviť. Vyhnete sa tak prekvapeniu z výšky poplatkov, ktoré vás pri výbere z bankomatu pravdepodobne neminú.

Viete kam idete?

Vždy je dobré mať prehľad o mieste, na ktorom plánujete stráviť najbližších pár dní či týždňov. Spoznajte vašu cieľovú destináciu najskôr podľa mapy a overte si napríklad dostupnosť metra, potravín, lekární alebo požičovne áut. Takéto informácie sa vám môžu reálne hodiť. Keď viete kam ísť, ušetríte hromadu času a energie.

Ubytovanie z overených zdrojov

Ak cestujete po vlastnej osi a nechystáte sa prespávať len tak pod širákom, budete pravdepodobne riešiť nejaké to ubytovanie. V takom prípade si spravte vopred aspoň aký-taký prehľad o ubytovacích zariadeniach na miestach, kam sa chystáte. Pri výbere sa riaďte aj podľa recenzií užívateľov, na webe ich určite nájdete dostatok. Všímajte si aj štýl ako a či vôbec na ne ubytovateľ reaguje. Aj podľa toho môžete zistiť relevantnosť prípadných sťažností a postoj druhej strany.

Rozhodujte sa v medziach možného

Odísť na dovolenku s čistou hlavou je minimálne tak dôležité, ako sa s čistou hlavou aj vrátiť. Čo tým chce básnik povedať? Pri výbere dovolenky je fajn, ak zvážite svoje finančné možnosti a zariadite sa aj podľa nich. Využívať pôžičky na zaplatenie dovolenky je možno moderné, no je to aj rozumné? Veď pôžička vás skôr či neskôr dobehne. Nežite na úkor svojej budúcnosti, nežite na dlh. Myslieť na splácanie pôžičky vám môže znepríjemniť celú dovolenku.

Leave a Comment