Bývanie

Ako zvládnuť vianočné upratovanie?

Onedlho tu máme opäť vianočný čas. Pomaly už odpočítavame dni, kedy opäť s celou svojou rodinou zasadneme k štedrovečernej večeri, vychutnáme si ju a po nej rozbalíme všetky darčeky, ktoré sa schovávajú pod stromčekom. Skvelú idylku vie prekaziť najmä vianočné upratovanie. Mnohé gazdinky sa tohto obdobia veľmi obávajú, pretože ich čaká naozaj veľké upratovanie, ktoré nebude trvať jeden deň, ale hneď niekoľko dní. Ako zvládnuť vianočné upratovanie?

shutterstock_151950752

Rozdeľte si ho na viaceré dni

Predtým, ako začnete vôbec upratovať, stanovte si plán. Nemôžete začať v predsieni a potom skočiť na detskú izbu. Aby bolo upratovanie naozaj efektívne, musíte si ho rozdeliť na viaceré dni. Nedokážete upratať všetko za jeden deň. Jedine iba vtedy, ak obetujete svoje zdravie a najmä chrbát. Vianočné upratovanie nebude náročné najmä pre tie gazdinky, ktoré každý týždeň poctivo všetko upratujú. V prvom rade by ste mali ešte posledné zvyšky letného oblečenia a prechodnej obuvi nahradiť za čisto zimné. Uvidíte, koľko miesta budete mať k dispozícii.

Umývanie okien, výmena záclon

Umývanie okien a výmenu záclon zaiste nerobíte každý víkend. Aby ale na Vianoce boli priestory v domácnosti čisté, potrebujete počas vianočného upratovania aj umývať okná a vymeniť záclony. Uvidíte, že akonáhle vymeníte záclony a umyjete okná, domácnosť  bude opäť žiariť. Už len aby začal sneh padať. Umocní to atmosféru.

Umývanie kuchyne

Akonáhle sa vrhnete na kuchyňu, myslite na to, že nebude stačiť len pretrieť povrch kuchynskej linky a poličky a bude upratané. Ak pravidelne počas roka upratujete vnútro kuchynskej linky, na Vianoce budete mať o starosť menej. Ak ale nie, práve pred Vianocami, keď je už trošku voľnejšie, by ste si mali nájsť čas na povyberanie vybavenia v kuchynskej linke. Prášiť sa práši aj vo vnútri kuchynskej linky. Umývanie vybavenia kuchynskej linky je časovo náročnejšie. Robte ho na etapy a nesnažte sa ho spraviť za pol dňa.

Kúpeľňa

Tým, že začína obdobie, kedy frekvencia návštev bude podstatne vyššia, mali by ste sa povenovať aj kúpeľni. Omývanie obkladačiek, okien, pretriedenie nepotrebných hygienických pomôcok – aj toto patrí k vianočnému upratovaniu kúpeľne. Nezabúdajte dôkladne čistiť aj záchod. Kúpeľňa je miesto, ktoré počas vianočných sviatkov nebude navštevovaná len domácimi. Aj hostia zavítajú do vašej kúpeľne.

Vianočné upratovanie zvládnete bez najmenších problémov. Veď ako sme už spomínali, ak budete upratovať pravidelne každý týždeň, nič vás pred sviatkami nemôže prekvapiť.

Leave a Comment