Cestovanie

6 tipov, vďaka ktorým nájdete lacné letenky

Cestovanie ešte nikdy nebolo dostupenejšie ako dnes. Pre všetkých! Zoberte si, že za vlakový lístok z Bratislavy do Košíc slovenským železniciam zaplatíte 18,76 eura, pričom za letenku z Bratislavy do Skopje zaplatíte len o 1 euro a 23 centov viac. Musíte sa však naučiť, ako lacné letenky hľadať a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Teraz sa nebudeme baviť o letenkách zadarmo, ktoré sú takto nacenené kvôli systémovej chybe, či letenkách za 1 euro vďaka otvoreniu novej linky. Toto je návod, vďaka ktorému nájdete výhodné letenky, aj keď sa rozhodnete cestovať práve teraz. Ako na to?

dsc_0968

  1. Sledujte Facebook a newslettre nízkonákladových spoločností

Zrejme nikto nemá toľko času, aby denne sledoval ponuky všetkých leteckých spoločností a hľadal tie cenovo najatraktívnejšie. Teda, ak to nie je vaším zamestnaním. Existujú stránky, ktoré práve linky vyhľadávajú a podelia sa o ne s vami. Medzi tie najlepšie zo Slovenska patrí facebooková stránka Letenky za babku, ktorá vám denne prinesie aj tri zaujímavé ponuky na lacné letenky. Okrem toho sa vám oplatí sledovať sociálne siete nízkonákladových leteckých spoločností a odoberať ich newslettre – budete medzi prvými vedieť o 20% zľave na všetky lety či o zavedení novej linky s akciovými cenami.

  1. Používajte vyhľadávače lacných leteniek

Nenašli ste v tomto výbere nič pre vás zaujímavé? Presuňte sa k vyhľadávačom leteniek. Na Slovensku je najlepší Pelikán, ktorý za vás presnorí ponuku desiatok leteckých spoločností –  nezabijete hodiny tým, že ich budete hľadať ručne. Pre porovnanie cien a nové možnosti, ktoré Pelikán neponúka, je dobré, keď si overíte ceny a dostupnosť leteniek aj na zahraničnom vyhľadávači. Medzi najlepšie a zároveň najobľúbenejšie patrí Skyscanner.com.  

  1. Vyberajte letenky podľa ceny a nie destinácie

Tu musíte vystúpiť z komfortnej zóny. Teda za predpokladu, že chcete lacnejšie letenky. Máte chuť na výlet, ale nemáte konkrétnu destináciu? Vyberte si ju podľa ceny leteniek. Jasné, každý by chcel vidieť radšej Lisabon ako holandský Maastricht, ale keď je rozdiel cene leteniek 80 eur v prospech Holandska, prečo sa nepozrieť tam? Musíte si uvedomiť, že každé mesto, destinácia má jedinečnú atmosféru a zároveň má čo ponúknuť. Keby nemalo, letecké spoločnosti ho do svojich cieľových staníc nezahrnú. Takto sa dostanete na miesta, o ktorých ste možno predtým ani nepočuli. 

1-dsc_0187

  1. Vyhnite sa dopravným špičkám

Sedliacky rozum nám nahovára, aby sme necestovali počas dopravnej špičky – piatok až nedeľa, sviatky, Vianoce, Veľká noc a podobne. A naozaj to je dobrá rada. Veď si zoberte len Regiojet, ktorého ceny sú vyššie počas špičky ako v ostatné dni. To isté platí aj pre letecké spoločnosti – ak sa rozhodnete letieť do Atén v stredu, zaplatíte aj o niekoľko desiatok eur menej, ako keď poletíte na Peloponéz v piatok. Jasné, možno sa pripravíte o deň, dva dovolenky, lebo nepôjdete cez víkend, ale zároveň ušetríte desiatky eur a uvidíte mestá bez davov turistov. A to sa počíta.

  1. Plaťte v domácej mene leteckej spoločnosti

Pýtate sa, čo tu robí táto rada? Veď nijako nepomáha nájsť lacné letenky. To síce nie, ale vďaka nej zaplatíte za letenky menej. Keď platíte napríklad maďarskému Wizzairu, môžete sa vo forintoch strácať, a tak si prepnete na možnosť „zaplatiť v EUR“. Lenže vtedy za letenky zaplatíte aj o 10 či 15 eur viac, ako keby ste uhradili faktúru vo forintoch. A nie je to len otázka Wizzairu, ale aj ostatných leteckých spoločností. Takže radšej si zoberte na pomoc kurzový lístok a plaťte v domácej mene spoločnosti.

  1. Predtým, ako kúpite letenku, pozrite si náklady na dopravu na letisko

Pozná to každý – nájdete letenky do Porta za exkluzívnu cenu. Problém je v tom, že sa letí z Katowíc. Ak bývate v Bratislave a z Viedne nájdete letenky v rovnakom termíne o pár desiatok eur drahšie, nachvíľku sa zamyslite. Je pre vás výhodnejšie, keď poletíte z Viedne, pričom za cenu na viedenské letisko zaplatíte 20 eur (tam aj späť) a ste tam za hodinu. Alebo radšej zaplatíte za cestu do Katowíc 80 eur abudete sa tam trmácať pol dňa? Preto je dôležité, aby ste sa na kúpu leteniek nepozerali iba podľa ceny, ale zohľadnili aj tieto faktory. Ak si dáte na toto pozor, lacné letenky vám neuniknú.

Leave a Comment