Zdravie

Potraviny, ktoré sa môžu stať jedom pre vaše dieťa


Strava v tehotenstve a počas dojčenia je to najdôležitejšie pre správny vývin vášho bábätka. To ako žijete vy, sa odzrkadľuje na jeho vývine. Je potrebné byť v psychickej a fyzickej pohode a zabezpečiť svojmu dieťaťu to, aby cez vaše telo neprijímalo škodliviny z nevhodných potravín.

Tehotenstvo – pozor na to, čo konzumujete!

Listerióza je nákazlivé ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria vyskytujúca sa v pôde, vo vode a telách zvierat. Tehotná žena je náchylnejšia na toto ochorenie a listerióza môže spôsobiť vážne následky nielen pre ňu, ale aj pre jej plod. Kvôli nebezpečenstvu ochorenia je potrebné, aby žena dbala na dobre očistené potraviny a dostatočne tepelne spracované mäsové výrobky.

V prvom trimestri si musia ženy dávať pozor na nadmerný príjem vitamínu A, pretože je spojovaný s vrodenými chybami u dieťaťa. Strava by nemala obsahovať rybí olej a pokrmy vyrobené z pečienky. Práve tieto potraviny obsahujú veľkú koncentráciu vitamínu A. Pre príjem správneho množstvo tohto vitamínu sa tehotným ženám odporúča užívať beta-karoten, tzv. provitamín A, ktorý je dôležitý pre rast buniek a zdravú kožu. Beta-karoten nájdete napríklad v mrkve, batátoch, paprike, mangu alebo v paradajkách.

Je všeobecne známe, že tehotné ženy sa musia vyvarovať alkoholu. Alkohol nepriaznivo ovplyvňuje vývoj plodu nielen v prvom trimestri, ale počas celého tehotenstva.

Tie, ktoré majú radi jedlá zo surového alebo nedorobeného vajca, by ich mali v tehotenstve vynechať. Vajca môžu obsahovať baktériu salmonely, preto ich tepelná úprava je veľmi dôležitá.

Niektoré morské plody a ryby obsahujú vysoké množstvo ortuti. Ortuť je vysoko jedovatá a v obličkách sa ukladá na niekoľko rokov. Je nebezpečná nielen pre tehotnú ženu, ale aj pre jej plod. Ortuť totiž spomaľuje vývoj mozgu a nervovú sústavu plodu. Jej vysoké množstvo obsahuje napríklad žralok, mečúň, zubáč alebo makrela kráľovská.

Potraviny, ktoré sú zakázané pri kojení

Každá žena po pôrode už má predstavu, ako sa správne stravovať a čo by nemala jesť počas dojčenia. Počas kojenia je však potrebné sa vzdať aj niektorých potravín, ktoré ste v tehotenstve konzumovať mohli. Aké sú teda zakázané potraviny pri kojení?

Veľa detí trpí kolikami, preto je dôležité sa vyvarovať potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie a to hlavne v prvých mesiacoch. K takýmto potravinám patrí napríklad kapusta, paprika, karfiol, banány, jablká, hrozno alebo hrušky.

Mali by ste obmedziť mastné a veľmi korenené jedlá, ktoré spôsobujú u novorodenca hnačky.

Pri svojom bábätku pozorujte, či konzumácia niektorých surovín nespôsobí alergickú reakciu. Opatrnosť sa odporúča pri konzumácii citrusových plodov, exotického ovocia, orechov, medu, sóji a kravského mlieka. Pokiaľ sa ukáže alergická reakcia, nezúfajte, len načas surovinu vysaďte a po čase zase vyskúšajte.

Aj pri dojčení si musíte dávať pozor na alkohol. Jeden pohárik červeného vína alebo piva asi neuškodí, ale je dobré si ho dať dlho pred ďalším kojením.

 

Leave a Comment