Zdravie

Cigaretové ohorky nepatria na zem. Zistite dôsledky.

Ak fajčíte a hľadáte ekologickú cestu, tak odpoveď je jednoznačná: „Treba prestať fajčiť.“ Určite to nie je jednoduché a možno by pre začiatok stačilo, aby ste ohorok od cigarety umiestnili do popolníka a nie na zem. To, že sa ročne vyrobí 5,6 miliardy cigariet, je dosť znepokojujúce, a to hlavne z toho dôvodu, že práve cigaretové ohorky môžu byť oveľa škodlivejšie ako napríklad plasty.

Z ohorku sa totiž rozloží len zvyšný tabak a papier. Plastový filter v ohorku je vyrobený z acetátu celulózy. Hoci sa filter pomocou slnečných žiarení do istej miery rozloží, tento proces však môže trvať aj 15 rokov a ani napriek tomu sa nerozloží úplne. V prírode po ňom zostávajú mikroplasty, ktoré sú pre planétu a živočíchy stále škodlivé. Ohorky putujú do mora, kam sa dostávajú napríklad z riek alebo kanalizácií.

O separovanie odpadu sa síce môžeme snažiť, no pri hľadaní správnych ekologických riešení je potrebné si uvedomiť, že napríklad aj taký ohorok je v celkovom dôsledku podobná hrozba ako v súčasnosti často spomínané plasty.

Leave a Comment