Cestovanie

Košice: Mesto, ktoré nie je v tieni Bratislavy

Hovorí sa, že Košice sú v tieni Bratislavy, ale v skutočnosti to neplatí a to hneď z dvoch dôvodov. Bratislava je od Košíc tak ďaleko, že jej tieň na hlavné mesto východu nedosiahne a už vôbec nie je taká pekná, aby museli byť Košice zatienené. Príjemná atmosféra, ktorá panuje v tomto 240-tisícovom meste, vás dostane a nebudete mať vôbec chuť odchádzať. Ktoré miesta by ste mali navštíviť, kde sa najesť a odkiaľ máte na najlepší výhľad?

DSC_0369-750x475

Historické centrum Košíc je paráda

Hlavná ulica v Košiciach sa príznačne volá Hlavná a na nej nasajete typickú košickú atmosféru. Veľkolepé meštianske domy lemujú košickú tepnu a vy by ste tu najradšej krúžili ako na okruhu F1. Dominantou nielen tejto časti, ale aj celých Košíc je Dóm sv. Alžbety. Stavba dokončená v roku 1508 sa hrdí titulom niekoľkých naj – je to najväčší kostol na Slovensku a aj najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Do dómu sa zmestí až 5000 ľudí a keď vystúpite na jej severnú, 59-metrovú, vežu uvidíte Košice ako na dlani. 160 schodov váš delí od absolútnej slobody.

Čo by ste mali v Košiciach ešte vidieť

Okrem Dómu sv. Alžbety tu nájdete aj iné pamiatky, ktoré vás očaria. Jednou z nich je Spievajúca fontána na Hlavnej ulici, ktorá je najkrajšia počas letných dní. Prečo? Pretože v zime jej do spevu veľmi nie je. Ak prichádzate do Košíc vlakom, už pri vstupe do historického centra vás upúta krásna budova Jakabovho palácu. Veľmi pekná je aj Štátna opera, Kaplnka sv. Michala či Veža sv. Urbana. Každopádne sa tu nudiť nebudete.

Kam sa ísť najesť v Košiciach

Veľmi dôležité je, aby ste neskočili hneď do prvej turistickej pasce s nalešteným výkladom a veľkou ponukou všetkého možného. Ak sa chcete ísť vkusne a dobre najesť, zájdite do bistra Tabačka, ktoré je súčasťou super komplexu. Komplexu plného pekného dizajnu, ľudí a kultúry. Máte chuť na super raňajky v milom prostredí? Zájdite do Raňajkárne rozprávka alebo do Republiky východu. Na oboch miestach si môžete dať super kávu a koláč. Košice chutia naozaj špičkovo a pamätajte na to – nie sú v žiadnom tieni, žiaria ako sa na metropolu východu patrí.

Leave a Comment