Cestovanie

Červená Bologna a jej pamiatky

Taliansko má jednu veľkú výhodu – nech navštívite ktorékoľvek mesto, vždy tu nájdete kopec krásnej architektúry, úzkych uličiek, romantických reštaurácií a hučiacich skútrov. A Bologna nie je žiadnou výnimkou. Lenže tu dostanete ako malý bonus, že všetko tu je červené, oranžové a sem-tam sa objaví aj žltá. Veď diverzitu v uličkách je potrebné uchovať. 380-tisícové mesto v regióne Emilia-Romagna vyzerá ako skvelá alternatíva, keď sa chcete vyhnúť mestám preplneným turistami ako Rím, Pisa či Miláno. Je to však skutočne tak?

DSC_0720

Bolognská atmosféra

Bolonské letisko je od centra mesta vzdialené približne 20 minút jazdy shuttle busom a 6 € za lístok. Už pri prvom kontakte s mestom vás očaria veľké oranžové brány, ktoré boli kedysi súčasťou opevnenia mesta. Dnes ostali už len brány, ale lepšie ako hrdzavým klincom do oka. Centrum Bologne je plné úzkych uličiek, v ktorých natrafíte na všetky tie farebné budovy, maličké obchodíky, pekárstva či mäsiarstva a túlať sa nimi je to najlepšie, čo môžete urobiť. Prečo? Pretože pri hlavným atrakciách je aj vo februári viac ľudí ako májovom Ríme.

Čo vidieť v Bologni

Najväčšou dominantou sú Dve veže alebo Duo Torri. V minulosti boli v Bologni desiatky takýchto vežičiek, dodnes sa ich dožilo iba pár. Vyššia z tejto dvojičky sa volá veža Asinelli, meria 97 metrov, a keď sa vám chce vystúpať po 498 schodoch hore, môžete si vychutnať krásny pohľad na mesto a okolie. Tá menšia z nich sa volá veža Garisenda, meria 48 metrov a nakláňa sa. Ďalším veľkým lákadlom je Piazza Maggiore. Námestie, kde nájdete známu Neptúnovu fontánu, Baziliku sv. Petrónia či radnicu. Posedieť si tu na schodoch, pozrieť si západ slnka a vychutnať si fľašu vína je na nezaplatenie.

Čo by ste nemali ešte vynechať

Medzi turistickými radcami určite nájdete miesto Via Indipendenza, ak sa však nechcete zrážať s náhliacimi sa Talianmi a pozerať na výklady obchodov, aké môžete vidieť aj vo svojom meste, o nič zvláštne neprídete. Ďalším miestom je námestie a vlastne celá štvrť pri najstaršej univerzite na svete. Alma mater, ako bolognskú univerzitu prezývajú, má neuveriteľný genius loci, a keď sa chcete cítiť príjemne a uvoľnene aj napriek tomu, že je tu tisíc ľudí, toto miesto nesmiete vynechať.

Leave a Comment