Zdravie

Chcete mať lepší spánok? Toto vám pomôže

Chcete sa ráno zobudiť plný energie a s pocitom, že ste si pospali lepšie ako medveď počas zimného spánku? Nezáleží na tom, či spávate 6, 8 či 10 hodín, dôležitá je kvalita vášho spánku. Čo by ste mali robiť a naopak, čo by ste mali vynechať, aby ste sa ráno nezobudili, ako keby vás niekto celú noc mučil na kolese? Nie je to nič komplikované, čo by ste nezvládli, poďme na to.

shutterstock_247427428

Nohy v teple

Pre správnu termoregulácie je veľmi dôležité, aby ste nemali studené nohy. Aj preto si k nim dávajte termofor alebo si oblečte ponožky. Ideálne sú hrubé vlnené bez gumičky, aby vám dobre prúdila krv.

Pred spaním žiadne displeje

Najmenej polhodiny, ideálne hodinu, pred spaním by ste nemali hľadieť na žiadny elektronický displej. Takže žiaden smartfón, tablet, notebook či TV, radšej si prečítajte knihu, ktorá vás príjemne naladí pred spánkom.

Alkohol nepomáha

Hovorí sa, že keď si dáte pred spaním dva deci vína či pivo, budete spať lepšie. Nie je to tak celkom pravda, vďaka alkoholu sa budete cítiť unavenejšie a uvoľnenejšie, no na samotný spánok to má negatívny vplyv – môžete sa počas noci častejšie budiť.

Absolútna tma

Veľmi dôležité je odstrániť všetky rušivé vplyvy a jedným z nich je aj svetlo. Preto pred spaním zatiahnite žalúzie, vypnite všetky svetlá a nesvieťte ani vtedy, keď idete v noci na toaletu. Aj takýto detail by mohol spôsobiť, to, že sa počas noci budete budiť.

Kvalitný matrac

Kvalitný matrac je najvyššia nutnosť pre to, aby ste sa dobre vyspali. Veľa ľudí však nevie, podľa čoho si má vyberať matrac. Dôležité je brať ohľad na svoju váhu, čím ťažší ste, tým tvrdší matrac by ste si mali vyberať. A naopak, ak ste ľahký, pokojne si kúpte mäkší matrac. Nezabudnite sa však poradiť s predajcom, ktorý typ – taštičkový, pružinový, latexový, penový či sendvičový – je pre vás najvhodnejší. Ak sa budete riadiť týmito radami, rána budú pre vás odteraz oveľa príjemnejšie.

1 Comment

Leave a Comment