Zdravie

Budúcnosť pre pitnú vodu.

Koľko z vás sa zamyslelo nad tým aké je pre nás jednoduché len tak prísť k vodovodnému kohútiku, načapovať si plný pohár čistej vody a uhasiť svoj smäď? Nemáme problémy s nedostatkom vody a nemusíme riešiť žiadnu úpravu vody z kontaminovanej na pitnú.

Pre väčšinu ľudí je to zanedbateľná vec, nad ktorou sa počas svojho života ani nepozastavia. Keď si však túto problematiku naštudujeme zistíme, že okolo 780 miliónov ľudí na našej planéte má problém s nedostatkom pitnej vody. Táto situácia sa priamo dotýka vyše 40 krajín sveta. Vedci neustále poukazujú na fakt, že do roku 2040 budú mať vážne problémy s nedostatkom pitnej vody, nie len krajiny, ako sú Afrika alebo Ázia, ale tento problém bude globálne zasahovať aj Európu a dokonca metropoly, ako je napríklad, aj Londýn. Podľa odhadov UNICEF každý deň zomrie približne 2000 detí do 5 rokov z hnačkových ochorení, z ktorých je približne 1800 úmrtí spojené s vodou, sanitáciou a hygienou. Tieto čísla sú alarmujúce! Státisíce ľudí na našej planéte konzumujú denne vodu z povrchových zdrojov, ako sú jazerá, rieky, vodné nádrže a aj napriek nevyhovujúcej kvalite vody denne trávia dlhý čas, aby sa k nej vôbec dostali.

Našťastie sa naša doba posúva vpred aj v rámci technológii, ktoré by vedeli v budúcnosti zlepšiť prísun pitnej vody a pomohli takto miliónom ľudí na planéte vyriešiť alebo aspoň eliminovať problém s vodou. To, čo sme niekedy mohli vidieť iba vo sci-fi sa stáva realitou.

Jednou z takýchto organizácií v rámci zabezpečenia udržateľnosti pitnej vody sa postarali VICI-Labs v spolupráci s UC Berkeley a Národnou asociáciou mierových zväzov. V roku 2016 testovali zariadenie s názvom Water Seer. Toto zariadenie funguje na jednoduchom princípe zachytávania čistej vody z atmosféry na báze kondenzácie tak, že je poháňaný vertikálnou veternou turbínou, ktorá je zasadená cca do hĺbky 2 metre (môže byť aj viac). Po roztočení turbíny vetrom vháňa vzduch do svojej podzemnej komory. V zemi sa takto vzduch ochladí a vznikne kondenzácia, ktorá sa nahromadí v podzemnej komore, ktorá pôsobí ako umelá studňa pre akumuláciu vody kondenzáciou. Takto nazbieranú čistú vodu môžeme následne dodať na povrch obyčajným čerpadlom a hadicou. Funguje dobre aj v oblastiach s veľmi drsným podnebím. Water Seer môže poskytnúť až 37 litrov čistej vody denne. Water Seer má potenciál stať sa jedinečným a domysleným riešením tohto problému pre množstvo ľudí.

Zamyslime sa, preto nad sebou aké veľké šťastie máme, že pri každom našom náznaku smädu sa postavíme a môžeme si o pár sekúnd z chuti vypiť pohár čistej vody. Tej čistej vody, s ktorou sa prakticky aj sprchujeme a splachujeme toaletu.

 

 

 

 

Leave a Comment