Cestovanie

Atény: Hlavné mesto demokracie a krásy

Atény nie sú len hlavným mestom Grécka, ale aj kolískou európskej demokracie. Svoje meno dostali po bohyni Aténe, ktorá bola bohyňou múdrosti. Toto 660-tisícové grécke mesto však neláka iba na svoju múdrosť, ale aj na svoju krásu. Miest, pri ktorých onemiete je tu viac než dosť. A ktoré by ste mali navštíviť ako prvé?

shutterstock_13071521925

Nádherná Akropola

Takmer z každého miesta vidíte toto miesto. Travertínové návršie vysoké viac ako 150 metrov všetkým ukazuje aténsku krásu. Dominantou Akropoly je chrám Parthenón, ktorý je zároveň aj najväčším chrámom v Aténach. Sú to však aj ďalšie chrámy ako Erechteion či Chrám Atény Niké. Pod akropolou nájdete agoru, kultúrne centrum s divadlami, kúpeľmi či adminastratívnymi budovami. Zo samotnej Akropoly máte jedinečný výhľad na mesto a jeho okolie. Nebuďte však sklamaný, z výšky vyzerajú Atény tak trochu bezpohlavne.

Najkrajšie pamiatky

Ak zídete z miesta bohov medzi obyčajných smrteľníkov, budete sa stále cítiť uchvátene. Čo by ste mali vidieť ako ďalšie? Určite sa choďte pozrieť k Chrámu Dia Olympského, pri ktorom sa budete cítiť ako mravec. Pred týmto chrámom nájdete aj časť Hadriánovho oblúku a len neďaleko odtiaľ je aj Panathénsky štadión. Miesto, kde sa konali prvé moderné olympijské hry, je z bieleho mramoru a počas najväčšej slávy sa tu zmestilo 80-tisíc divákov. Najviac si to tu vychutnáte skoro ráno, kým tu nie je veľa turistov. Odtiaľ je to iba kúsok do obrovských národných záhrad, ktoré sú oázou pokoja a zelene v srdci Atén.

Ktoré miesta musíte navštíviť

Atény ponúkajú aj množstvo miest, ktoré sú plné atmosféry. Jednou z takých je štvrť pod Akropolou – Anafiotika. Miesto plné krásnych bielych domčekov s farebnými okenicami, úzkymi uličkami a mačkami. Ďalšou peknou štvrťou je Plaka, kde sú skvelé reštaurácie, ak máte šťastie, môžete nájsť takú, z ktorej máte výhľad priamo na Akropolu. A určite nevynechajte ani Mount Lycabettus, na ktorom je romantický kostol, skvelý výhľad a veľmi príjemná atmosféra. Je tu aj reštaurácia v prípade, že by vám vyhladlo. Atény sú jedným z najkrajších európskych miest, poctite ich svojou návštevou.

Leave a Comment