Komerčné články

V krátkosti o krátkozrakosti

Zrak je pre človeka bez debaty dôležitým zmyslom. Už Aristoteles ho uprednostňoval pred všetkými ostatnými zmyslami, pretože „tento zmysel, viac než všetky ostatné, napomáha nášmu poznaniu a odhaľuje nám mnohé rozdiely“. Zrak si jednoducho treba chrániť ako oko v hlave.

Hoci je zrak pre človeka, jeho poznávanie sveta a orientáciu v okolí nesmierne dôležitý, až 80% populácie trpí nejakou z očných vád. Často je v hre dedičný faktor, tak ako aj v prípade krátkozrakosti. Aké sú jej príznaky, príčiny a liečba?

screen-cornea-sk-laserove-centrum

Čo vidí krátkozraký

Krátkozrakosť – myopia je refrakčnou chybou oka, v dôsledku ktorej sa svetelné lúče po vstupe do oka lámu ešte pred sietnicou, čím ostrý obraz vzniká pred sietnicou a na sietnicu sa tak dostane už len obraz rozmazaný. Ľudia s touto poruchou nemajú problém napríklad s čítaním novín, s videním do diaľky, napríklad s čítaním titulkov v kine, však už áno. Spolu s ďalekozrakosťou a astigmatizmom patrí krátkozrakosť medzi trojicu najčastejších porúch, ktoré postihujú ľudské oči.

Zvláštna forma krátkozrakosti

Problémy s videním môžu človeka obmedzovať aj pri celkom bežných každodenných činnostiach, napríklad pri šoférovaní. Zvláštnou formou krátkozrakosti je takzvaná nočná myopia, pri ktorej pacient stráca zrakovú ostrosť počas šera a v noci. Jedinci s touto formou myopie by teda situáciu nemali podceňovať, pokiaľ plánujú sadnúť za volant vo večerných hodinách.

Ako riešiť krátkozrakosť

Okuliare na krátkozrakosť sú relatívne najjednoduchším spôsobom, ako sa s krátkozrakosťou vyrovnať. Nie každých s ich nosením ale súhlasí, či už z osobných alebo estetických dôvodov. Alternatívnym riešením sú potom kontaktné šošovky, po ktorých siahajú napríklad športovci, ktorých by okuliare mohli obmedzovať. Ak sa však chcete krátkozrakosti zbaviť nadobro, zvoľte laserovú operáciu očí, pri ktorej dôjde k adekvátnej náprave rohovky tak, aby sa svetelné lúče vstupujúce do oka lámali na sietnici a nie pred ňou.

Zdroj obrázku: Cornea.sk

Leave a Comment