Bývanie Komerčné články Praktické tipy

5 riešení pre lacné bývanie

Elektrina, voda, plyn, kúrenie, nábytok, maľovanie, dekorácie, opravy, záhrady… Tento list by mohol pokračovať ešte pekne dlho a stále by sme nevymenovali všetky oblasti, ktoré spolu tvoria pohodlný a bezpečný domov. Môže byť zároveň lacný?

Ekologicky a ekonomicky zároveň

Súčasný ekotrend naše babičky pokladali za bežný spôsob života. To však neznamená, že by sme mali prestať využívať moderné vymoženosti a vracať sa k vareniu na ohni a svieteniu pomocou ohňa. Nemali by sme však ostávať závislí na spotrebičoch, s ktorými sa po vypnutí elektriny nedá nič urobiť.

Ak aj vy chcete žiť čo najviac mimo siete, tým pravým bude pre vás nabíjačka na tužkové baterky. Namiesto neustáleho nakupovania nových batérií sa vďaka nabíjačke zapojíte do zeleného hnutia a budete dookola používať tie isté materiály, v podstate do nekonečna. Zároveň budete môcť svoje spotrebiče používať aj na letnom výlete v karavane, v hoteli na pracovnej ceste alebo keď pôjdete na pár dní k rodičom.

Okrem pohodlia a ekológie nás však zaujíma aj ekonomická stránka. V prvom rade ušetríte na kúpe nových batérií, ale ak máte tú možnosť, nabíjajte batérie vtedy, keď je „prúd“ lacnejší. Zvyčajne to býva v noci a získanú energiu naplno využijete počas dňa!

Vnímajte pomer kvality a ceny

Ktorý kus nábytku pokladáte vo svojom domove za najdôležitejší? Občas je to sedačka, na ktorej trávime čas so svojimi priateľmi… Alebo skrine nákupných maniačok… Ale ak si dáme ruku na srdce, doma sme najmä vo svojej vlastnej posteli. Priamo ovplyvňuje náš spánok, partnerský život, naše zdravie a našu relaxáciu.

Nezáleží na tom, či ste zástancami dreveného alebo kovového rámu, pohodlie postele závisí od jedinej veci. Inšpirujte sa výberom kvalitných a lacných matracov. Aj keď sa to na prvé počutie nezdá, skutočne existujú. Sú  poctivo vyrobené zo špeciálnej kombinácie materiálov.

Zmenšite obytný priestor

Ak máte deti, možno máte pocit, že každé z nich by malo mať svoju izbu a chcete im dopriať súkromie. Súčasné štúdie však dokazujú, že spoločné izby podporujú prehĺbenie vzťahu medzi súrodencami a učia ich deliť sa o veci.

Možno je vašou slabosťou obrovský šatník alebo máte okolo seba jednoducho veľa predmetov, ktoré vyžadujú mnoho úložného priestoru. Práve teraz však nie ste v životnej fáze, kedy by ste mali platiť niečo navyše iba preto, aby ste sa obklopovali vecami. Čím menej metrov štvorcových obývate, tým lacnejšie môže byť vaše bývanie.

Kúpte si náradie pre kutilov

… a pustite si návody na opravu rôznych vecí, ktoré nájdete voľne dostupné na internete. Neradíme vám, aby ste si opravovali plynomer alebo elektrické rozvody… Ale po pár minútach určite zvládnete opraviť splachovač na toalete, vymeniť zámok na interiérových dverách alebo pracovať s vŕtačkou. Domáce opravy od profesionálov obmedzte na nevyhnutné minimum.

Voľnočasové aktivity pohlcujúce peniaze

Niektoré veci vnímame ako samozrejmosť, aj keď sú v skutočnosti luxusom. Zamyslite sa nad svojím každodenným programom a nad tým, či vám čas nepreteká len tak pomedzi prsty. Často sa totiž stáva, že platíme za veci, ktoré nevyužívame, alebo ich využívame iba občas, alebo ich využívame často, ale neprinášajú nám veľkú hodnotu.

Dávate si donášať domov potraviny, ale rozčuľuje vás ich kvalita? Alebo platíte za televíziu viac, ako by ste si priali a máte pocit, že v nej nič nedávajú? Či už máte predplatený super-rýchly internet, ktorý využívate iba na sledovaní videí na YouTube a chatovanie, alebo je vašim slabším miestom vízia o domácej posilňovni, ušetrite si čas a peniaze tým, že sa úprimne pozriete na svoj denný režim a na všetky predplatené služby. Ak to pre vás nie je hodnotné, eliminujte to.

Leave a Comment