Komerčné články Praktické tipy

Betónové žumpy – čo stojí za to vedieť?

Betónové, oceľové alebo plastové? Zdanlivo dosť triviálny výber toho, z čoho by mala byť domová žumpa vyrobená. Ale stojí za to poznať výhody a nevýhody každého riešenia, aby slúžilo veľa rokov a počas používania nedošlo k nepríjemným prekvapeniam.

Aká musí byť nádrž?

Žumpa nie je nič iné ako nádrž určená na zber splaškovej alebo dažďovej vody. Bez ohľadu na materiál nádrže je vždy umiestnená mierne pod zemou, tak, aby bol kryt nádrže vo výške trávnika. Vďaka tomu nepokazíme estetiku záhrady, keďže ide o pomerne veľkú nádrž. Pri výbere takejto žumpy je kľúčová predovšetkým jej pevnosť a tesnosť. Predsa nikto nechce riskovať, že sa po záhrade rozleje odpad. Betónové žumpy sa vyznačujú vynikajúcou životnosťou. Betón je sám o sebe vodeodolný a vhodná hrúbka nádrže ju navyše robí oveľa odolnejšiu ako napríklad tie z plastov.

Rôzne kapacity

Žumpy sa používajú všade tam, kde nie je prístup k kanalizácii. Nádrže po naplnení vyprázdnia cisterny a pohodlné vyprázdnenie je možné vďaka krytu v hornej časti nádrže. Veľa ľudí sa pýta, akú kapacitu žumpy si vybrať. Štvorčlennej rodine by mala nádrž s objemom 10-12 metrov kubických vystačiť na mesiac používania. To znamená potrebu vyprázdniť takúto nádrž každé cca. 4 týždne. Veľmi zaujímavým a praktickým riešením je pridanie špeciálneho snímača. Vďaka tomu nebudete musieť chodiť a kontrolovať, koľko miesta v nej zostáva, senzor Vás o tom bude informovať po dosiahnutí danej výšky naplnenia žumpy.

Kam umiestniť žumpu?

Toto je tiež veľmi dôležitá otázka.  Vo väčšine prípadov môžete nádrž umiestniť kdekoľvek na svojom pozemku, pokiaľ nie je blízko studne alebo zdroja pitnej vody a veľa ľudí ju chce umiestniť čo najďalej od domu, niekde blízko konca záhrada. A to nie je vždy dobrá voľba. Prečo? Hmotnosť auta, ktoré vyprázdňuje septik, nie je malá, ak si chcete užiť pekný trávnik alebo záhradu s uličkami, vyberte si miesto, kam sa takéto auto nielen ľahko dostane, ale nespôsobí škody na trávniku.

Čo potrebujete vedieť?

Najlepšie je zvážiť septik už vo fáze projektu, potom už nebudete musieť nádrž registrovať. Stojí za to vybrať betónovú nádrž, ktorá je veľmi odolná a tesná. Takáto nádrž môže byť umiestnená nie bližšie ako 15 metrov od studne. No nesmie byť takisto bližšie ako 5 metrov od okien domu. Ak sa rozhodnete mať nádrž s objemom viac ako 10 metrov kubických, bude potrebných viac formalít. Betónové žumpy sú hotové nádrže, ktorých montáž nezaberie veľa času. V minulosti sa robili podobne ako studne zo skruží, často však miesto spojenia nebolo tesné. Oveľa lepším riešením je preto vybrať si hotovú nádrž, ktorá je už odliata z betónu správnej kvality.

Nádrž na každý podklad

Plastové nádrže, najmä ak sú prázdne, sú veľmi ľahké. Preto, ak sú umiestnené v oblasti, kde sa hromadí veľké množstvo podzemnej vody, môže to spôsobiť ich vytlačenie smerom von a poškodenie trávnika. Netreba sa preto čudovať a oplatí sa zvoliť riešenie, ktoré nespôsobí ďalšie starosti. Betónové septiky sú odolné a vodotesné. Sú tiež oveľa ťažšie, takže budú dobre umiestnené.

foto: freepik.com

Leave a Comment