Komerčné články

V čom behať počas zimy?

Ak ste sa túto zimu rozhodli odísť z pohodlia vyhrievaných fitness-centier a telocviční do prírody, môže to znamenať, že budete bojovať so snehom, ľadom, dažďom alebo aj krupobitím. Behanie v zime poskytuje minimálne toľko výziev ako beh vo veľkej horúčave, v prípade že sa vhodne oblečiete ale budete aj pri mínusových teplotách v pohode a komforte.

Miera komfortu závisí od viacerých faktorov vrátane toho ako rýchlo bežíte, ako komfortne sa cítite v zime či akú dlhú trasu bežíte. Vaše oblečenie sa preto môže aj v závislosti na týchto podmienkach líšiť. Vypracovali sme preto pre vás zoznam vecí vhodných na oblečenie pri behaní v zime (či už v snehu, mraze alebo teplotách mierne nad nulou).

Základná vrstva

Bez ohľadu na teplotu by ste mali vsadiť na oblečenie, ktoré odvádza vlhkosť a pot. Vyhnite sa preto bavlne, ktorá má presne opačný účinok. Naopak, skvelé športové podprsenky s prímesou merino a ľahké, obtiahnuté termo-tričko s vysokým výstrihom.

Izolačná vrstva

Jej úlohou je udržiavať teplo. Poobzerajte sa po pohodlných tkaninách, v tomto prípade môžete vyskúšať fleece alebo vlnu, ktoré vás nebudú obmedzovať pri pohybe. Prípadne zvoľte ľahkú mikinu alebo bundu s technológiou zachytávania tepla. A vrstvite.

Vesta

Výborný doplnok, pretože jadro tela udržuje v teple, zatiaľ čo ruky sú voľné. Oblečte si ľahkú páperovú vestu, ktorá vám nepridá na objeme a bude odolávať vetru či vode. Navyše, vesty pre bežcov sú vybavené reflexnými prvkami, vďaka ktorým budete v tme viditeľnejšie.

Bunda

Veľmi univerzálna vonkajšia vrstva, využiteľná najmä pri chladnejšom počasí a ozaj tuhej zime. Pre beh v zime neexistuje nič lepšie ako bunda, ktorá izoluje a je zároveň priedušná. Bežecké bundy sú, podobne ako vesty, odolné voči vode a vetru, naviac sú vybavené reflexnými prvkami pre lepšiu viditeľnosť.

Bežecké nohavice

Pre bežcov je pár kvalitných bežeckých nohavíc tým, čím je švajčiarsky armádny nôž pre vojakov. V lete sa skvele párujú s tričkami a tielkami a keď teplota začne klesať, môžete pod ne vrstviť. Vyberajte si nohavice, v ktorých sa nezaparíte a ktoré majú pohodlné švy. Klaďte dôraz aj na vzory, farby a detaily.

Ponožky

Pre perfektný pocit z behu kľúčová záležitosť. Hľadajte ponožky z látok, ktoré neabsorbujú pot a pri zaťažení nespôsobujú oderky (napríklad vlna). Ponožky na zimu pre bežcov sú na podrážke vybavené polstrovaním, ktoré zmäkčuje nárazy.

Čiapka, chrániče uší

Cez hlavu odchádza až 30% tepla, preto keď začnú teploty vonku klesať, je obzvlášť dôležité udržiavať uši aj hlavu kryté. Odporúčame preto pokrývku hlavy z priedušnej tkaniny, ktorá prepúšťa pot a je dostatočne mäkká, aby ste sa v nej cítili pohodlne.

Rukavice

Aj pri behu v miernych teplotách môžu byť vaše ruky stále studené, čo nie je nič príjemné. Poobzerajte sa po priľnavých bežeckých rukaviciach proti chladu – dvojica prstov býva vybavená vrstvou, vďaka ktorej môžete pokojne pracovať aj s dotykovým displejom telefónu.

Leave a Comment