Praktické tipy Zdravie

Slovenské kúpele sú balzam pre telo aj pre dušu

Slovensko je krásna krajina plná prekrásnych hôr a zároveň aj plná liečivých , minerálnych a termálnych vôd. Prvou otázkou je či si slovenské kúpele vyberáte na rekreáciu alebo na liečbu. Je možné samozrejme, že kúpele môžu byť ako rekreačné, určené pre bežných turistov, tak aj liečené určené pre pacientov. Ak ste sa teda rozhodli stráviť voľné chvíle v slovenských kúpeľoch máte z čoho vyberať.

Slovenské kúpele prospešné pre zdravie

V tejto časti sa zamierame na slovenské kúpele, ktoré sú určené na liečbu, čiže liečebné kúpele. Tieto pobyty v liečebných kúpeľoch bývajú preplácané z poisťovní a to buď v plnej výške alebo čiastočne vám uhradia procedúry. Dĺžka liečebných pobytov v slovenských kúpeľoch je v závislosti od typu ochorenia a potreby pacienta. Iná je dĺžka pobytu pri kožnom ochorení a iná zasa pri ochorenia pohybového ústrojenstva. Na jeden druh ochorenia je možné si v niektorých prípadoch vybrať z viacerých slovenských kúpeľov. Napríklad ochorenia tráviaceho systému je možné liečiť v Bardejovských kúpeľoch, v Turčianskych Tepliciach alebo aj v Sliači. Zároveň v Sliači sa tiež liečia pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, s ochoreniami obehového systému alebo onkologické ochorenia, gynekologické a iné. Čiže v jedných liečebných kúpeloch sa liečia aj viaceré ochorenia. Často z praxe vyplýva, že pacienti majú súčasne viacero diagnóz a preto sa volia kúpele tak aby čo najviac odzrkadľovali potreby pacientov na ich liečbu. Duševné ochorenia sa liečia v Novom Smokovci, vo Vyšných Ružbachoch. Je tiež pravda, že na Slovensku sú vyhradené aj kúpele pre deti. Tie sú napríklad Sliač, Štós alebo Bardejovské kúpele. Záleží na tom akú diagnózu určí lekár a následne poisťovňa v spolupráci s lekárom vyberú vhodné kúpele pre pacienta a premeranú dĺžku pobytu, aby bol pobyt efektívny nie príliš stresujúci pre pacienta.

Rekreácia na Slovensku? Využite slovenské kúpele

Väčšina slovenských liečebných kúpeľov je súčasne určená aj na rekreáciu. Napríklad v Turčianských Tepliciach je časť vyhradená pre pacientov a časť vyhradená pre klientov. Tak to býva vo väčšine kúpeľných miest, že tieto časti sú oddelené, aby pacienti neboli rušení rekreantmi. Samozrejme tieto kúpele ponúkajú aj možnosti rôznych procedúr re verejnosť, tie si však už klienti platia sami. Ale dobrý oddych a rekreácia je na nezaplatenie, nie?

Leave a Comment