Bývanie

Ste mladí a plánujete si kúpiť vlastný byt? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabúdať

Už po dovŕšení dospelosti si predstavujeme, ako si zbalíme kufre a presťahujeme sa do vlastného. Niekedy však cesta za týmto snom prináša mnoho nástrah, s ktorými nepočítame, resp. ktoré ignorujeme. Snívame o vlastnom, pritom si neuvedomujeme, že ak si chceme zariadiť vlastné bývanie v súčasnej dobe, neostáva nám nič iné, len sa zadĺžiť na niekoľko rokov a žiť v byte, ktorý prakticky nie je náš až dovtedy, kým nesplatíme hypotéku.

Ak si plánujete kúpiť aj tak vlastné bývanie, poradíme vám, na čo by ste si mali dávať pozor a na čo by ste sa mali sústrediť, aby ste si zariadili pekné bývanie.

Výber hypotéky si dôkladne premyslite

Pri výbere hypotéky si nechajte poradiť od skúsených odborníkov, ktorí sa danej oblasti rozumejú. Dôkladne si všetko premyslite. Myslite na to, že sa zaviažete banke na niekoľko rokov a je dôležité vedieť, koľko preplatíte, aký budete mať úrok atď. Neunáhlite sa, pretože potom už nebude cesty späť. Odporúčame vám riešiť hypotéku s niekým známym, komu dôverujete a o ktorom viete, že vám najlepšie poradí.

Počítajte s väčšími investíciami

Aj vy ste si mysleli, že akonáhle odkúpite byt, v tom momente sa tam nasťahujete? Samozrejme, všetko záleží aj od toho, koľko vecí si beriete z pôvodného bydliska a aký byt/ dom ste si kúpili. Do starších nehnuteľností budete musieť, či chcete, alebo nie, investovať podstatne viac peňazí. To však neznamená, že do novej nehnuteľnosti nebudete investovať. Môžete počítať s menšími obmenami a tie rozhodne nebudú zadarmo. Radšej počítajte s väčšími investíciami a majte vytvorenú väčšiu finančnú rezervu. Vyhnete sa tak neočakávaným výdavkom, ktoré by vás mohli položiť na kolená.

Leave a Comment