Bývanie

Prvá vec do nového bytu? Posteľ!

Nadišiel ten čas, konečne bývate vo svojom a po svojom. Čím začať pri vybavovaní nového bytu? Predsa posteľou! Bez kvalitnej postele to skrátka nejde. Pretože pokiaľ nebudete dobre vyspatý, nebudete mať potešenie ani z toho najkrásnejšieho bytu na svete. Ako postupovať a vybrať správnu posteľ? Prezradíme vám to!

 

Cena je to, o čo tu ide

Pri kompletnom zariaďovaní svojho nového bývania, asi neplánujete vložiť všetky svoje finančné prostriedky do postele, no ešte predtým než sa vrhnete na nákup pekného lacného lôžka, zadržte. Mohli by ste totiž poriadne prehlúpiť. Najlacnejšie vás posteľ vyjde vtedy, keď je jej súčasťou aj neodjímateľný matrac, čiže sa väčšinou jedná o celočalúnené postele alebo váľandy. Takýto kus nábytku nemá dlhú životnosť a dá sa na ňom spať maximálne tri roky. Veľmi rýchlo sa totiž preleží a už po prvom roku používania môžete pocítiť účinky nedostatočného prispôsobenia sa matraca vášmu telu. Dopomôžete tak rôznym nepríjemným bolestiam, prebdelým nociam a nekonečným dňom plných vyčerpania. V neprospech čalúnených postelí hovorí aj komplikovaná údržba, neadekvátne odvetrávanie a hygiena. Preto na túto nízkorozpočtovú variantu rovno zabudnite. Radšej investujte a zakúpte si kvalitnú posteľrámu, roštu a oddeleného matraca.

Začnite od rámu…

Základ postele tvorí rám. Ten sa vyrába z najrôznejších materiálov – drevo, laminát, dyha, oceľ… Všeobecne je najrozumnejšou variantou posteľ z masívu. Postele z masívneho dreva vydržia dlhé roky a to vďaka výbornej stabilite a pevnosti. Na tomto poli bodujú predovšetkým tvrdé dreviny ako buk, dub alebo javor, ktoré najlepšie odolávajú aj mechanickému poškodeniu. Kovové postele majú tendenciu začať rýchlo vŕzgať a rušiť vás pri spánku. Okrem toho sú chladné, takže sa vám môže viackrát stať, že vás v noci zobudí ľadový dotyk.

Medzi dôležité parametre postele radíme aj rozmery. V prípade výšky by sa rozmer nemal dostať pod 45cm (s matracom). Vhodnú dĺžku si spočítate tak, že k svojej vlastnej výške pripočítate 25 cm. V predajniach obvykle narazíte na postele dĺžky 200 cm, existujú však aj predĺžené modely, ktoré majú 210 alebo 220 cm. Šírka postele pro jedného by mala začínať na 80 cm, ideálna je ale šírka 90 či 100 cm, aby ste mali dostatočný priestor.

…pokračujte roštom…

Pri výbere roštu sa okrem vhodného rozmeru sústreďte na hmotnosť a priedušnosť. Ideálne sú teda také rošty na postele umožňujúce nastaviť tuhosť lamiel v závislosti na váhe jednotlivca. Pre dosiahnutie čo najväčšieho komfortu, kupujte rošty oddelené bez ohľadu na to, či sa jedná o jednolôžko alebo dvojlôžko.

…a skončite pri matraci!

Aby ste dobre spali a hlavne sa vyspali, musíte venovať zvýšenú pozornosť pri výbere matraca do postele. Správny matrac by mal byť podperou pre telo, priedušný, prispôsobivý, vrátiť sa do pôvodnej polohy a ideálne disponovať odjímateľným poťahom, ktorý ľahko operiete v práčke.

 

Leave a Comment