Cestovanie

Salzburg: Čo by ste mali navštíviť v rodnom meste Mozarta

Salzburg alebo Soľnohrad, rakúske mesto, v ktorom sa narodil Mozart. Potom je jasné, prečo na každom rohu natrafíte na Mozartove marcipánové gule. Samotný názov Soľnohrad naznačuje, že ide tak trochu o rozprávkové mesto. Rozprávkové mesto pre dospelých. Či je zima alebo leto, nájdete tu viac ako len cukrovinku pomenovanú po známom skladateľovi. Nájdete tu jedinečnú atmosféru, ktorá vás objíme a nebude chcieť pustiť preč. Čo všetko by ste mali v Salzburgu vidieť?

Salzbrgu zvýšky  zdroj: stocksnap.io

Salzbrg zvýšky
zdroj: stocksnap.io

Najväčší európsky strážca

Nad Salzburgom sa hrdo, ako bodyguard, vyníma najväčší zachovaný hrad s opevnením v Európe. Známy Hohensalzburg je poriadny starček, má už viac ako 900 rokov, no stále je vo forme. Okrem toho, že z jeho nádvoria máte super výhľad na Staré mesto, potešia vás tu rôzne múzeá – Bábkové múzeum, Múzeum opevnenia či Rainerovo múzeum pluku. V zime sa tu zahrejete vareným vínom či punčom, pretože nádvorie je dejiskom vianočných trhov. A v lete? Stredoveký život vám v júni priblížia Stredoveké slávnosti.

Staré mesto v Salzburgu

Salzburg sa môže pýšiť mixom talianskej a nemeckej architektúry, pretože sa tu tieto dve kultúry a štýly po stáročia miešali. A čo z nich vzniklo? Mix krásnej gotickej a barokovej architektúry. Túlanie sa uličkami je jednou z najkrajších a najlepší vecí, ktoré môžete v Salzburgu na výlete urobiť. Pri prechádzke Starým mestom určite narazíte aj na krásny cintorín Petersfriedhof. Prvý cintorín, na ktorom by ste si dokázali predstaviť, že tam ostanete aj ako živý.

Palác Mirabell a záhrady

Kúsok z talianskeho majstrovstva nájdete v paláci Mirabell a jeho záhradách. V záhradách však nájdete skôr rakúsku precíznosť ako taliansky temperament, lebo za takto pekne upravené záhrady by sa nemuseli hanbiť ani vo Versailles. Mirabell vás možno neosloví svojim exteriérom, poviete si „celkom pekná stavba, ale nič extra“. No keď sa pozriete dnu, očarí vás bohatá výzdoba. Mohla by byť gýčová, keby sa na toto miesto dokonale nehodila a nebudila rešpekt. Navštívte aj vy Salzburg a poprechádzajte sa uličkami, v ktorých hľadal inšpiráciu Mozart.

Leave a Comment