Zdravie

Obezita je chorobou súčasnosti

Podľa odborných prieskumov 3,3 desatiny miliardy ľudí, to je odhadovaný stav vývoja našej spoločnosti. Presne toľko ľudí bude v roku 2030 podliehať tejto chorobe a neúspešne s ňou bojovať. Nič iné vám neostáva len to, aby ste tento trend veľmi rýchlo zvrátili. Dúfať v lepšiu budúcnosť, na ktorú vyhliadky nie sú práve najveselšie, asi nepomôže.
Z pohľadu štatistických údajov nemusíme ísť ani príliš ďaleko, veď z roku 2014 máme najčerstvejšiu správu, v ktorej sa tvrdí, že nadváhou trpelo celkovo 19, miliardy ľudí. Z pohľadu nášho územia je na tom podobne viac ako 60 % obyvateľov.

Prečo vlastne vzniká

Veľa ľudí si vie povedať, že obezita je problémom životného štýlu a estetiky. Najhoršie je, že práve ona ohrozuje život ako taký a v konečnom dôsledku je oveľa závažnejším problémom ako fajčenie, pretože má na svedomí viac obetí.
Obezita skracuje život až o osem až desať rokov. Samozrejme, že v niektorých prípadoch je to individuálne, ale z celkového pohľadu je to veľmi závažný stav, ktorý by sme mali okamžite riešiť. Najlepším spôsobom sa ukazuje použitie dvoch vecí. V prvom rade je to pravidelný pohyb a v tom druhom správne stravovacie návyky.
Ani to nie je až tak celkom jednoduché, k príčinám vzniku obezity sa pripisuje niekoľko ďalších faktorov, ako je stres, nervozita, nespavosť a narušená črevná mikroflóra.

Obezita v génoch

V mnohých prípadoch vám preto nebude postačovať len samotné cvičenie a dokonale upravený jedálniček. Jednoducho sa musíte pripraviť aj na skutočnosť, že máte v sebe zabudované určité gény, ktoré vás jednoducho ďalej len tak ľahko nepustia. Niekto má teda cestu k vysnívanému číslu na váhe jednoduchšiu a priamu a iný musí na sebe poriadne zapracovať.
Pri tom všetkom vám pomáhajú aj hormóny, ktoré vedia túto snahu poriadne skomplikovať.
Poľa mnohých odborníkov vám práve na základe toho telo niekedy hovorí „musíš jesť“, musíš, musíš“ a naopak inokedy „prestaň“. Niekedy je to ťažšie, no mali by ste sa naučiť mu lepšie načúvať.

Leave a Comment