Komerčné články

Ktoré doplnky by na streche nemali chýbať?

Škridla TONDACH Bolero

Mať spoľahlivú strechu nad hlavou je základným predpokladom kvalitného života. Ak sa chystáte riešiť novú alebo rekonštruovať pôvodnú, určite nezabudnite na strešné doplnky. Môžu plniť estetickú funkciu, predovšetkým sú to ale funkčné prvky zvyšujúce komfort a bezpečnosť bývania.

Primárnou funkciou strechy je chrániť pred poveternostnými vplyvmi to, čo je pod ňou. Lenže čo ochráni strechu? Správne zvolená škridla alebo iné vychytávky?

Škridla TONDACH Bolero

Škridla TONDACH Bolero

Odkvapy a žľaby

Tieto zásadné doplnky sú súčasťou azda každej strechy. Pomáhajú odvodniť strešný plášť, čo je pre strechu ako takú mimoriadne dôležité. Hromadenie vlhkosti totiž môže mať za následok tvorbu machov, plesní alebo húb, ktoré negatívne vplývajú na kvalitu strechy. Odkvapy a žľaby sa vyrábajú buď v kovovom alebo PVC prevedení, no do našich relatívne stálych klimatických podmienok sa hodia oba varianty. Počas letných mesiacov si zvláštnu starostlivosť nevyžadujú, v zime však áno. Hromadí sa v nich sneh a voda, ktorá môže mrznúť a tvoriť cencúle a ľad. Z tohto dôvodu je namieste ich zvýšená kontrola.

Ochranné prvky proti vtáctvu

Príroda skúša odolnosť striech naozaj vytrvalo a všemožnými spôsobmi. Okrem poveternostných podmienok sa na ich stave podpisuje aj, čuduj sa svete, trus holubov a iného vtáctva. Jeho zloženie je voči krytine veľmi agresívne a dokáže ju rozleptať. Preto treba chrániť nie len strešné krytiny Orava, ale akúkoľvek pokrývku striech pomocou ochranných prvkov – sietí, mriežok či bodákov, ktoré zabránia usadnutiu vtáctva na strechu.

Plechová krytina RUUKKI Classic

Plechová krytina RUUKKI Classic

Doplnky na odvetrávanie

Spoľahlivé odvetrávanie je takisto jedným z riešení, ktoré by ste mali na svojej streche uplatniť. Zabezpečia ho vetracie hlavice, vetracie mriežky alebo komíniky. Dobrým riešením sú aj paropriepustné fólie, ktoré prepúšťajú vlhkosť z dnu von, opačným smerom však nie. Používajú sa pri všetkých typoch striech, najmä však pri tých s nízkym sklonom.

Zdroj obrázkov: www.vsetkoprestrechu.sk

Leave a Comment