Zdravie

Najjednoduchšie relaxačné techniky na uvoľnenie

Pre mnohých z nás relaxácia znamená posadiť sa na konci dňa pred televíziu a pohodlne sledovať dianie. To je však málo, aby sa znížili škodlivé účinky stresu. Aby sme účinne bojovali proti stresu, musíme aktivovať prirodzenú relaxačnú odpoveď tela. Môžete to urobiť cvičením relaxačných techník, ako je hlboké dýchanie, meditácia, rytmické cvičenie a joga. Zavedenie týchto činností do vášho života môže pomôcť znížiť váš každodenný stres, zvýšiť energiu a náladu a zlepšiť duševné a fyzické zdravie.

Čo je to relaxačná odpoveď?

Keď stres zaplaví váš nervový systém, aj vaše telo sa zaplaví rôznymi látkami, ktoré vás potom automaticky pripravujú na „boj.“ Takáto stresová odpoveď organizmu vám môže zachrániť život v núdzových situáciách, kedy potrebujete rýchlo konať. Pokiaľ je ale vaše telo takouto situáciou zaťažované niekoľko krát do dňa, môže to pôsobiť aj negatívne.

Vyhnúť sa všetkému stresu, ktorý nás obklopuje nie je jednoduché, ale ľahko môžete zabojovať proti jeho nepriaznivým účinkom tým, že sa naučíte naň správne reagovať (odpovedať). Relaxačná odpoveď brzdí stres a privádza vaše telo a myseľ späť do stavu rovnováhy.

Aké účinky má relaxačná odpoveď

Ide o stav pokoja, ktorý si môžeme navodiť niektorou z relaxačných techník, vďaka ktorým :

  • sa pomaľuje srdcová frekvencia
  • dýchanie je pomalšie a pokojnejšie
  • krvný tlak klesá a stabilizuje sa
  • svaly sa uvoľnia a relaxujú
  • zvyšuje sa prietok krvi do mozgu

Okrem relaxujúcich fyzických účinkov, relaxačná odozva tiež zvyšuje energiu a bojuje proti niektorým chorobám, zmierňuje bolesti, zvyšuje schopnosť riešiť problémy, motiváciu a produktivitu. Najlepšie na tom je, že využívať ju môže každý jeden človek a nič ho to nebude stáť.

Ako dosiahnuť stav a navodenie relaxačnej odpovede

Existuje na to niekoľko metód a žiadna z nich si nevyžaduje používanie špeciálnych pomôcok. Ide najmä o pokojné a správne dýchanie, pozornosť meditácie na svoje telo, rytmický pohyb a pozorné cvičenie, relaxácia svalov, vizualizácia a iné. Každému vyhovuje niečo iné a je nutné, aby si dobre vybral.

Naučte sa správne dýchať

Metódou na čistenie dýchacích ciest je hlboké dýchanie s pomocou jednoduchej, ale účinnej relaxačnej techniky. Môže sa praktizovať takmer kdekoľvek a poskytuje rýchly spôsob, ako dostať pod kontrolu úroveň vášho stresu. Všetko, čo k tomu budete potrebovať, je niekoľko minút a osobný priestor.

Posaďte sa pohodlne a s vystretým chrbtom. Položte jednu ruku na hruď a druhú na brucho.

Dýchajte si cez nos tak, aby ruka na žalúdku stúpala a ruka na hrudi sa pohybovala minimálne.

Vydychujte cez ústa a vytláčajte toľko vzduchu, ako vám to kontrakt brušného svalstva dovoľuje.

Zamerajte svoju pozornosť na jednu činnosť

Zahoďte všetky starosti a problémy, ktoré sa týkajú práce, bývania a vašej rodiny. Sústreďte svoju myseľ na niečo „užitočnejšie,“ čo pomôže vášmu telu.

Meditácie, ktoré aktivujú pozornosť na jednu vec, sa na zníženie stresu, depresií, a iných negatívnych emócií používajú už veľmi dlho. Niektoré z nich možno aj praktizujete a ani o tom netušíte. Je to plamienok blikajúcej sviečky, opakované slová a tóny v hudbe, pravidelný pohyb (šťukanie perom) a dýchanie. Podporné formy meditácie vedomosti vás povzbudzujú, aby ste nasledovali a potom uvoľnili svoje vnútorné myšlienky alebo pocity, čo je podstatou každej jednej meditácie. Odpúta to vašu pozornosť, tým ,že ju sústredíte na niečo iné.

Leave a Comment