Praktické tipy Zdravie

Máte problémy so spánkom?

Spánkom strávime až 1/3 života. Predsa len niekedy máme problém sa dostatočne vyspať, či už z toho dôvodu, lebo chodievame neskoro spať, alebo nás ovplyvňujú veci, ktoré keby nerobíme, spánok by bol určite kvalitnejší. Čo teda zmeniť, aby ste sa mohli konečne poriadne vyspať?

screen-wili-royal

Chodievajte spávať v rovnakom čase

Tým, že budete chodievať spávať v rozličných časoch, spôsobíte nepriamo to, že sa vám nebude dať zaspať. Ak počas týždňa chodievate spávať napríklad o 22. hodine, nemôžete očakávať, že cez víkend nebudete v takomto čase pociťovať únavu. Váš organizmus cíti, že potrebuje oddych, preto sa ho príliš nepresilujte. Naučte sa chodievať spávať v rovnakom čase a uvidíte, že problémy so spánkom mávať určite nebudete.

Nespávajte počas dňa

Problémy so spánkom mávajú najčastejšie ľudia, ktorí chodievajú spávať aj počas dňa. Nikomu neuškodí polhodinové zdriemnutie. Ak si ale neustriehnete čas poobedňajšieho spánku, môžete si tak narušiť nočný spánkový režim. Čím viac spíte cez deň, tým menej budete spať cez noc.

Pred spánkom vynechávajte internet

Väčšina z nás je navyknutá ešte pred spánkom skontrolovať Facebook, emaily a iné sociálne siete. Práve týmto si narúšate spánkový režim. Podvedome sa stále sústredíte na udalosti a príspevky na sociálnych sieťach a tým pádom nedáte organizmu možnosť oddýchnuť si.

Zhasínajte svetlo

Najmä deti sú zvyknuté zaspávať pri rozsvietených lampách. Odnaučte sa vy aj deti a doprajte si tmu. Svetlo totiž nášmu organizmu naznačuje, že ešte netreba ísť spať.

Udržiavajte v spálni ideálnu teplotu

V spálni by sme mali mať najviac 18 stupňov. Ak máte viac, práve v nesprávne vykúrenom priestore môže byť problém vašej nespavosti. Odporúčame vám neprehrievať spálňu. Nielenže si spôsobíte problémy s dýchaním (suchý horúci vzduch pôsobí nepriaznivo), ale sa aj začnete nadmerne potiť.

Leave a Comment