Bývanie Praktické tipy

Ako si našetriť na kúpu nového bývania? Skúste to takto

Nové Bývanie – nie je to len televízny program, ktorý moderuje Vlado Voštinár. Je to sen najmä mladej generácie, ktorá sa túži osamostatniť od svojich rodičov, len nie vždy im to výjde. Niektorí riešia bývanie prenajatím. Oplatí sa vám to? Platíte za niečo, čo nikdy nebude vaše. Dalo by sa povedať, že vyhadzujete peniaze do vzduchu. Samozrejme, že niekedy neexistuje iná možnosť. Skúsim vám ale poradiť, ako si našetriť na vlastné bývanie bez toho, aby ste si brali pôžičku.

shutterstock_151257533

 

Založte si stavebné sporenie

Ak túžite šetriť na vlastné bývanie, veľkou výhodou bude pre vás stavebné sporenie. Mladí ľudia, ktorí žijú u svojich rodičov, si môžu dovoliť ušetriť podstatne viac, ako tí, ktorí vrážajú do nájmu. Dajme si príklad: Zarábate 800€ v hrubom. Na stavebné sporenie odkladáte 100€ mesačne. Ročne teda dokážete ušetriť 1200€ (nie je v tom zarátaná štátna prémia, ktorá môže byť v maximálnej výške približne 66€). Za 3 roky dokážete ušetriť až 3600€. Musíte rátať s tým, že hypotéke sa nevyhnete. Ak chcete napríklad 3 izb. byt v Trenčianskom kraji, musíte rátať s tým, že zaň dáte od 40 000 do 70 000€- cena záleží od rekonštrukcie).

Hospodárte rozumne

Ak budete hospodáriť rozumne, nemôže vás nič zaskočiť. Vytvárajte si preto určitú finančnú rezervu. Nehovorte, že sa to nedá, pretože sa to dá. Frflať na nízke platové ohodnotenie vám nepomôže. Buď zmeníte prácu, alebo nemáte čo hovoriť o nízkom plate. Bohužiaľ, pomaly tretina Slovákov žije na hranici biedy. Bude to tým, že si nevytvárajú dostatočnú finančnú rezervu a majú neporiadok vo finančnom rozpočte.

Šetrite, aj keď sa vám darí dobre

Väčšinou práve bohatší ľudia, ktorí si zvykli na lepší životný štandard, nevedia šetriť. Ak si chcete našetriť na vlastné bývanie, buď si nechajte poradiť od finančného poradcu, alebo od rodinného príslušníka. Hlavne – šetrite, kde môžete a aj vtedy, keď sa vám darí. Zabezpečíte si tak finančnú rezervu, ktorú budete môcť použiť pri kúpe nového bývania.

 

Leave a Comment