Praktické tipy

Čo by ste mali robiť, aby ste nežili od výplaty k výplate? II.

V prvej časti nášho článku sme si povedali niekoľko tipov, ako nežiť z výplaty do výplaty. V nasledujúcich riadkoch si nebudeme opakovať to isté. Poradíme vám ďalšie skvelé tipy, ktorých by ste sa mali držať.

shutterstock_63160852

Spisujte si všetky výdavky

Aj keď je mesiac už v dobrej polovičke, skúste si od ďalšieho mesiaca založiť slovníček (alebo použiť Excel), kde si budete písať svoje výdavky. Predpokladáme, že o príjmoch máte jasno. Spisujte si každý deň, aké ste mali výdavky, aj keď idete len s kamarátkou na kávu a naobedujete sa doma. Na konci mesiaca si následne zhodnotíte všetky svoje výdavky a podľa toho sa zariadite.

Vytvárajte si rozpočet

Na základe vášho príjmu si stanovte rozpočet. Ak si ho neviete zostaviť, je to prvý príznak toho, že neviete hospodáriť s peniazmi. povyhadzujte zo svojho zoznamu zbytočnosti a uvidíte, že hneď sa vám bude žiť lepšie.

Nechodievajte každý deň do reštaurácie

Viete si predstaviť, koľko ušetríte na to, keď sa nebudete chodievať každý deň stravovať do reštaurácie? Rok čo rok reštaurácie dvíhajú ceny jedál a mnohokrát sa vám ani neoplatia, nakoľko sú uvarené z nekvalitných potravín. Preto ak máte možnosť, radšej si nosievajte jedlo, ktoré si navaríte vo väčšom množstve doma. Dáme si príklad: Menu, na ktoré chodievate, sa pohybuje do 5€. S absenciou obedov dokážete ušetriť mesačne až 100€.

Samozrejme, jesť musíte. Je ale lepšie, keď varíte doma vo veľkom ako keď chodievate na predražené obedy. A predsa, domáca strava je najlepšia.

Leave a Comment