Zdravie

Chcete schudnúť? Upravte si jedálniček

Začali ste cvičiť? Super, ale čo nie je až tak super, že sa vám nedarí schudnúť? Upravili ste si jedálniček? Pretože to, že ste začali cvičiť, je naozaj super, no bez upraveného jedálnička to bude ako plávať proti prúdu. Áno, raz do cieľa doplávate, no bude vás to stať zbytočne veľa sily a bude to trvať príliš dlho. Nemusíte teraz začať asketickú diétu, to vôbec nie, stačí, keď do svojho jedálnička zaradíte logiku a zmysel. Ako? Jednoducho, sledujte.

Bez úpravy jedálnička je chudnutie beh na dlhé trate

Bez úpravy jedálnička je chudnutie beh na dlhé trate

Jedzte menšie porcie, ale častejšie a pravidelne

Boli ste zvyknutý, že sa poriadne najete trikrát za deň a hotovo? Zmeňte tento svoj zlozvyk, aj keby bol železnou košeľou, ktorú si neviete vyzliecť – roztavte ju autogénom a začnite jesť 5x denne – raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Prečo je dôležité jesť menšie porcie a častejšie? Naštartujte tým svoj metabolizmus, ktorý sa naučí, že potravu dostáva pravidelne a nebude ju ukladať ale spaľovať. Ako majú vyzerať jednotlivé jedlá?

Raňajky

Prvé jedlo dňa. Vynechávate ho? Prestaňte s tým a doprajte si poriadnu štartovaciu dávku energie. Raňajky zamedzia tomu, že sa budete počas dňa cítiť hladný a prejedať sa. Čo potrebujete prijať? Sacharidy, vlákninu, minerály a vitamíny. Doprajte si ovsenú kašu s ovocím, proteínové lievance (proteín, vajce, banán) či šunku so syrom a zeleninou bez pečiva!, no neprekročte hranicu 240 kalórií.

Desiata

Tri hodiny po raňajkách, dve hodiny pred obedom, cieľom je udržať metabolizmus naštartovaný, aby sme sa na obed neprejedli. Ideálne je ovocie – banány, jablká, mliečne jogurty – syry, tvaroh, jogurt a môžete si dopriať aj kúsok horkej čokolády.

Obed

Na obed si doprajte poriadny kus mäsa, ryby, syru alebo celozrnné cestoviny. Že to vyzerá ako váš doterajší jedálniček? Teraz však prichádza tá zmena, prílohy – americké zemiaky, hranolky či ryžu, vymeňte za šalát alebo poriadnu porciu zeleniny. Pokojne si doprajte aj polievku, no nech nie je zahustená múkou.

Olovrant

Podobne ako desiata nasleduje 3 – 3,5 hodiny po obede. Zelenina s tuniakom, ovocie s jogurtom alebo šunka, syr a vajíčko. Nemusíte to preháňať, pretože čoskoro bude nasledovať bohatá večera.

Večera

Snažte sa večerať najneskôr tri hodiny predtým, ako pôjdete spať, nech telo stihne stráviť jedlo skôr, ako sa zobudíte. A to, že keď chcete chudnúť, nesmiete večerať po siedmej hodine, je len mýtus. Večerať môžete pokojne aj o desiatej, dôležité je, aby ste počas dňa prijali toľko kalórií, koľko spálite. Na večeru sa odporúča ryba alebo mäso so zeleninou, brokolicou či sýtejší šalát.

Upravte si jedálniček, začnite piť vodu a čaje miesto sladených limonád, pridajte k cvičeniu kardio a chudnutie bude pre vás jednoduché a príjemné.

Leave a Comment