Komerčné články

Benátky

Slávne Benátky sú považované za jedno z najkrajších miest sveta a sú úplne iné ako ostatné mestá. Benátky sa rozprestierajú na 118-tich maličkých ostrovčekoch, ktoré sú oddelené množstvom kanálov. Celé mesto je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ľudia dali Benátkam rôzne prezývky ako napríklad mesto vody, mesto svetla, najromantickejšie mesto Európy či kráľovna Jadranu. Dnes sú Benátky jedno z najnavštevovanejších miest Talianska a turisti tu obdivujú najmä krásnu architektúru budov, pričom mnohé z nich pamätajú dlhú históriu mesta. V minulosti boli Benátky významnou veľmocou, ktorá bola obávaná najmä pre silné námorníctvo. Obsadili mnohé ostrovy dnešného Chorvátska, Konštantínopol (dnešný Istanbul) a tiež ostrovy vo východnom Stredomorí.

Pamiatky v Benátkach

V Benátkach je množstvo architektonicky zaujímavých historických budov. Najznámejšia je Bazilika Svätého Marka na Námestí Svätého Marka. Významnou stavbou v Benátkach je Palazzo Ducale (Dóžací palác) zo 14. storočia, ku ktorému patrí Most vdychov, ktorý slúžil na prevod väzňov z väznice na popravu. Odporúčame vyjsť na vrch zvonice Campanile, odkiaľ je pekný výhľad do okolia. Obľúbená je prehliadka budov pozdĺž najväčšieho kanála – Canal Grande, ktorý je dlhý 4 km a široký 70 metrov. Jedným z najkrajších palácov Benátok pri Canal Grande je Ca´d´Oro (Zlatý dom), v ktorom sú umiestnené diela známych umelcov. Ponad Canal Grande je postavený slávny most Ponte di Rialto. Po kanáloch Benátok sa dá previezť nielen na slávnych gondolách (za 30 min. jazdu zaplatíte 60 – 80 eur), ale aj na podstatne lacnejších vodných autobusoch známych ako vaporetti. V Benátkach je množstvo kostolov a rôznych múzeí a galérií.

Karneval v Benátkach je najznámejší karneval v Európe. Taliansky názov karnevalu je Carnevale di Venezia a každý rok ho navštívia tisíce návštevníkov z celého sveta. Na karnevale možno vidieť prehliadku rôznorodých masiek a je sprevázaný pestrým programom na námestí Sv. Marka. Karneval tvá 11 dní a koná sa na prelome mesiacov január a február. Množstvo pestrofarebných masiek a hudba dodávajú karnevalu na atraktivite a odporúčame Benátky navštíviť v čase konania karnevalu. Do Benátok sa robia výlety z blízkych letovísk ako napríklad Bibione či Lignano.

Leave a Comment