Praktické tipy Úspech a podnikanie

Motivujme mladých ľudí k väčšiemu záujmu o remeslá

Odmalička nás rodičia upozorňovali, aby sme sa dobre učili. Hovorili nám, že dobré známky nám otvoria dvere do sveta. Je to však pravda? Samozrejme, že je, avšak otázkou je, či je potrebné, aby študenti študovali aj na vysokých školách. Potrebujeme titul na to, aby sme mohli vykonávať dobrú prácu? Vedzte, že niekedy titul za a pred menom nič neznamená. Niekedy možno ani dobré známky. Bohužiaľ v niektorých odboroch je dôležité mať dobrú známosť, ak sa chcete uplatniť na trhu práce.

V poslednej dobe však klesol záujem o remeslá. Prečo je tomu tak? Prečo sa mladí ľudia prestali zaujímať o remeslá? Povieme si o tom bližšie, len čítajte ďalej.

shutterstock_231774250

Vysoké školy boli raritou, remeslá prosperovali

Spomínate si vy, staršia generácia, ako to bolo za vašich mladých čias? Kedysi mal maturitu máloktorý z vás, nie to ešte vysokoškolský titul. Kedysi sa na vysoké školy dostávali len tí najlepší z najlepších. Ako je tomu dnes? Dnes sa každý druhý po vykonaní maturitnej skúšky hrnie na školu, ktorá mu neprinesie žiadnu perspektívu. Len preto, aby mal nejaký titul. O čom to potom je? Prečo sa radšej mladí ľudia nehrnú na stredné školy, ktoré im zabezpečia nejaké remeslo. Kováčov, vodárov, maliarov, stolárov, strojárov, kaderníčok a kozmetičiek je vždy málo. Predsa len takáto škola ich viac pripraví na budúcnosť ako vysoká škola. Vezmime si trebárs takú psychológiu alebo politológiu. Absolventov týchto odborov je do aleluja. A kde sú títo všetci? Na úrade práce, poprípade robia úplne inú robotu, ktorú by mohli robiť aj bez toho, aby mali titul pred menom. Otázkou je o čom je teda vysokoškolské štúdium na niektorých školách. Nikto si však nevšíma nedostatočný počet remeselníkov na pracovnom trhu.

Absencia remeselníkov

Keď sa vám stane nejaká porucha s vodou, poprípade potrebujete vymaľovať celý dom, koho zavoláte? Titulovaného človeka, ktorý sa učil v škole samé nepotrebné veci, ktoré aj tak v praxi nevyužije alebo robotníka, ktorý pracuje dennodenne vo svojom remesle a má už svoju prax? Preto, milí rodičia, ak máte doma ratolesť, ktorá sa rozhoduje kam pôjde na školu, jednoznačne mu odporučte stredné školy zamerané na remeslá. Po vyštudovaní nebudú mať o prácu núdzu – budú na roztrhanie, verte nám!

Leave a Comment