Komerčné články

Zarosovanie okien

Častým problémom domov a bytov sú zarosené okná, najmä v zimných mesiacoch. Príčinou je zvýšená vlhkosť v interiéri, ktorá sa v dôsledku nedostatočného vetrania kondenzuje na sklách okien. Denne sa v domácnosti vyparí veľké množstvo pary. Vlhkosť vzduchu v miestnosti sa rýchlejšie zvyšuje najmä kvôli vareniu, ale aj pri pobyte viacerých osôb. Ak bývate v novom dome alebo v byte v novostavbe, musíte prvé roky rátať so zvýšenou vlhkosťou. Ak sa chystáte reklamovať okno kvôli roseniu, uspejete len vtedy, ak sa sklo rosí z vnútornej strany medzi sklami. Ak sa vám však rosia okná z vnútra miestnosti, je to kvôli dobre tesniacim oknám a nedostatočnému odvodu vlhkého vzduchu z miestnosti. Zarosovaniu okien sa dá predísť alebo sa dá aspoň minimalizovať, stačí poznať pár osvedčených tipov.

shutterstock_71566942

Pravidelné vetranie

Vetraním miestnosti sa dostáva para von a nekondenzuje sa na skle okna. Pri nedostatočnom vetraní a veľkej vlhkosti vzduchu sa zachytávajú plesne na stenách a strope. Isto ste počuli, že správne sa má vetrať otvorením okna dokorán na niekoľko minút. Otvorením okna na ventilačku sa síce dostane von vlhkosť, ale ak otvoríte okno dokorán každých pár hodín na niekoľko minút, vlhký vzduch z miestnosti sa dostane von rýchlejšie a vymení sa za suchší vzduch z vonku. Odporúčame zadovážiť si merač vlhkosti vzduchu a udržiavať vlhkosť na úrovni približne 50%. Zvýšená vlhkosť od 60% podporuje množenie plesní, ktorých následkom môže byť alergia či problémy s dýchaním. Naopak príliš suchý vzduch v miestnosti pod 35% môže mať za následok bolesti hlavy a hrdla.

Zapnutý digestor pri varení

Ak máte nad sporákom digestor s vývodom do komína, zapínajte ho pri každom varení. Tým sa odvedie množstvo pary, ktorá by sa inak kondenzovala na okne a stenách.

Dostatočné kúrenie

Pre zbavenie sa vlhkosti je potrebné nielen dostatočne vetrať, ako sme písali vyššie, ale aj dostatočne kúriť. Voda zo vzduchu sa zráža na chladnejších plochách ako sú steny a najmä okná. Rosenie okien je časté najmä v zimných mesiacoch, lebo okno je ochladené zvonka a vlhkosť z teplého vzduchu zvnútra sa kondenzuje na studenom okne.

Odvlhčovač vzduchu

Ak máte doma malé deti a v zime nechcete často vetrať, aby neprechladli, je dobré si kúpiť do domácnosti elektrický odvlhčovač. Odvlhčovač sa zapojí do zásuvky, vpredu má mriežku a filter a dole nádobku na zachytávanie vody. Pred zapnutím odvlhčovača odporúčame dobre zakúriť, čím sa vlhkosť lepšie vyparí a rýchlejšie zachytí v odvlhčovači.

Leave a Comment