Zdravie

Ako sa zbaviť bolesti chrbta?

Takmer každý jeden z nás už zažil nepríjemné bolesti chrbta. Práca v sede a dlhé hodiny pri počítači ničia našu chrbticu. Či už máte 25 alebo 50, vždy sa snažte zabrániť bolestiam chrbta. Ak ste si mysleli, že sa to nedá, tak ste na omyle. Všetko sa dá, len treba chcieť.

shutterstock_247427428

Bolesti chrbta sa môžete zbaviť týmito spôsobmi:

  • začnete sa viac hýbať/ cvičiť
  • začnete dbať o správne držanie tela
  • začnete viac chodiť pešo
  • doprajete si kvalitný vankúš a matrac

Začnite sa viac hýbať/ cvičiť

Nevyhovárajte sa na únavu. Aj keď je vonku zima, vždy sa choďte vyvetrať aspoň na chvíľu. Váš organizmus to ocení a ocení to aj vaša chrbtica. Pravidelné cvičenie je dobrá prevencia proti bolesti chrbtice. Voľné chvíle využite na cvičenie s partnerom alebo s kamarátkou. Nielenže načerpáte množstvo energie, ale narovnáte si aj chrbticu. 

Neležte na gauči počas celého roka. Vybehnite si zacvičiť na najbližšiu lúku alebo kopček. Verte, že cvičenie vás a vašu chrbticu posilní.

Alebo chcete nariekať kvôli bolestiam chrbta?

Začnite dbať o správne držanie tela

Či už v práci alebo pri sladkom ničnerobení väčšina z nás má vykrivenú chrbticu. Nepamätáte si na to, keď nám ako malým ešte naše mamičky hovorili, aby sme sedeniu rovno a nehrbili sa? Tieto reči neboli len tak do vetra. Počas celého života by sme sa mali snažiť držať naše telo v rovnej polohe. Chrbtica hrbením neskutočne trpí. Preto sa snažte držať držať chrbticu rovno a nehrbiť sa. Uvidíte, že na bolesti chrbta nepomyslíte ani vy a ani vaša chrbtica.

Začnite viac chodiť pešo

V dnešnej dobe, keď každý člen rodiny má vlastné auto, je takmer nemožné sa donútiť chodiť peši. Ak máte prácu kúsok od domova, využite čas a prejdite sa po čerstvom vzduchu. Vaša chrbtica takúto prechádzku viac ocení ako sadnúť si do auta a voziť sa. Jednoducho využite každú možnú chvíľku, keď môžete chodiť pešo. Vyhnete sa tak silným bolestiam chrbtice.

Doprajte si kvalitný vankúš a matrac

Ak máte pocit, že po prebudení vás prepadávajú bolesti chrbta, tak by ste mali spozornieť. Práve nekvalitný matrac a vankúš pôsobia na chrbticu. Oblúkom sa vyhnite všetkým bolestiam. Zbavte sa ich pomocou lepších zdravotných matracov a vankúšov, ktoré sa na Slovensku dajú kúpiť v takmer každom druhom obchode.

Zdravá chrbtica je základom pre plnohodnotný život. Neničte si ju.

Leave a Comment