Komerčné články

Ako sa nespáliť pri výbere rúry

Bez poriadnej rúry na pečenie sa už žiadna domácnosť nezaobíde. Pri jej výbere sa ale môžete škaredo popáliť – a to aj vtedy, ak rúra nie je aktivovaná. Čo všetko by ste teda mali zohľadniť, aby bol váš nákup maximálne efektívny?

Správne rozmery sú dôležité pre umiestnenie

Kúpiť rúru nevhodných rozmerov je to najhoršie, čo by sa vám mohlo stať. Zbytočná komplikácia. Priestor pre voľne stojace kuchynské spotrebiče sa však dá nájsť ľahko, výhodou týchto rúr je potom bezproblémová inštalácia, aj keď vzhľad celej kuchyne nie je úplne jednoliaty. Takým sa stáva v prípade použitia vstavaných rúr. Tie sú priamo zasadené do linky.

Objem rúry

Správne rozmery by nemali fungovať len navonok, aj objem je mimoriadne dôležitý pre vašu spokojnosť. Uvádza sa v litroch a čím je objem väčší, tým väčšie možnosti rúra ponúka (myslíme najmä na pečenie na rôznych úrovniach zároveň). Štandardné rúry majú objem zhruba 75litrov, no na trhu sa dostanete aj ku kompaktným modelom, ktorých objem je o zhruba 20 litrov menší, no stále dostačujúci.

Napájanie, zdroje energie

Hovoríme o dvoch možnostiach – elektrika alebo plyn? Hamletovská otázka, ktorej odpoveď sa premieta do možností, ktoré si môžete zvoliť:

Plynové rúry: ich ohrev zabezpečuje vrchný a spodný horák, no teplota sa tu reguluje ťažko. Navyše ide o statický, nerovnomerný ohrev.

Parné rúry: variant pre tých, ktorí chcú žiť zdravo. Jedlo sa pečie či ohrieva pomocou pary, čo je v súčasnosti najzdravší spôsob prípravy pokrmov (vďaka suchej pare upečiete aj pečivo).

Teplovzdušné rúry: pri vykurovaní využívajú ventilátor, vďaka čomu ohrev prebieha rovnomerne. Tieto rúry sa ľahko ovládajú a majú viacero doplnkových funkcií. Jednou z TOP rúr v tomto segmente je Gorenje BO73CLI, držiteľka známky kvality časopisu dTest.

Elektrické rúry s klasickým ohrevom: pracujú na podobnom princípe ako plynové rúry, aspoň čo sa týka distribúcie tepla (nepoužívajú ventilátor, ohrev nie je veľmi rovnomerný).

TIP: Vyberajte krásne spotrebiče u spoľahlivých výrobcov – my odporúčame napríklad kolekciu Classico od gorenje

Rúra Gorenje Classico

Rúra Gorenje Classico

Spotreba

Nemusíte študovať výkon či spotrebu tej-ktorej rúry, teraz je to ľahšie. Energetická účinnosť je vyjadrená prehľadne na štítkoch, na stupniciach od A po G, pričom Ačkové spotrebiče sú najúspornejšie a zároveň najviac šetria životné prostredie.

Leave a Comment